20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

BMW, Jaguar Land Rover a VW obviněny z používání dílů spojených s nucenou prací v Číně

Nedávná zpráva amerického Kongresu odhalila, že BMW, Jaguar Land Rover (JLR) a Volkswagen (VW) používaly díly dodávané společností údajně spojenou s nucenou prací v Číně. Zpráva, kterou vedl předseda finančního výboru Senátu Ron Wyden, uvádí, že nejméně 8 000 vozů BMW Mini Cooper dovezených do USA obsahovalo komponenty od zakázané čínské firmy Sichuan Jingweida Technology Group (JWD).

„Sebekontrola výrobců automobilů zjevně neplní svou funkci,“ komentoval to demokratický senátor Wyden. Tři automobilky na žádost BBC o vyjádření zatím nereagovaly.

Wyden rovněž vyzval americkou agenturu pro cla a ochranu hranic, aby zintenzivnila své úsilí v oblasti prosazování práva a podnikla kroky proti společnostem, které přispívají k odsouzeníhodnému využívání nucené práce v Číně.

Zpráva dále odhalila, že společnost JLR dovážela náhradní díly obsahující komponenty od společnosti JWD. A to i poté, co byla tato společnost zařazena na seznam zakázaných. JLR nyní údajně identifikuje a likviduje veškeré celosvětové zásoby, které obsahují tuto součástku.

V únoru VW zveřejnil, že tisíce jeho vozidel, včetně vozů Porsche a Bentley, byly zadrženy úřady kvůli součástce, která porušovala americké zákony proti nucené práci. Podle zprávy VW o tomto problému dobrovolně informoval celní úřady.

Nucená práce Ujgurů

Zákon o prevenci nucené práce Ujgurů (Uyghur Forced Labor Prevention Act, UFLPA) byl přijat Kongresem v roce 2021. Jeho cílem je zabránit dovozu zboží z čínské severozápadní oblasti Sin-ťiang, u něhož existuje podezření, že je vyráběno menšinovou skupinou Ujgurů v podmínkách nucené práce. Společnost JWD byla na seznam subjektů UFLPA zařazena v prosinci 2023.

Čína v posledních letech čelí obvinění, že v Sin-ťiangu zadržuje více než milion Ujgurů proti jejich vůli. Čínské orgány však všechna obvinění z porušování lidských práv v regionu důsledně odmítají.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ