26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Indická ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí i přes další vlnu koronaviru

Ve druhém čtvrtletí vzrostla indická ekonomika oproti stejnému období loňského roku o rekordních 20,1 procent. Výsledku dosáhla i přesto, že země mezi dubnem a červnem bojovala s další silnou vlnou koronaviru. Tentokrát však tamní vláda odmítla opět zavést striktní lockdown. Ekonomika proto neutrpěla jako minulý rok. Rozhodnutí si ale vyžádalo mnohé oběti.

Podle dat zveřejněných indickou vládou v úterý dosáhla tamní ekonomika rekordního čtvrtletního růstu od poloviny 90. let. Tehdy začaly úřady stav HDP zveřejňovat. V druhém čtvrtletí, tedy mezi dubnem a červnem, totiž ekonomika oproti loňskému roku narostla o 20,1 procent. Tehdy se naopak kvůli přísnému lockdownu v Indii propadla o 24 procent.

Také proto je nynější růst tak viditelný. Jedná se totiž o takzvaný efekt nízké základny, v angličtině low-base effect. Jelikož byl výsledek z loňského roku kvůli první vlně koronaviru tak nízký, objevil se letos prostor pro výrazné zlepšení. Například server BBC situaci nazval jako takzvané V-shaped zotavení, tedy ve tvaru V. Křivka popisující růst indické ekonomiky totiž napřed rapidně klesala, aby se pak vzápětí zvedla.

Kromě toho má ale na růst HDP vliv také poměrně odlišný přístup ke koronaviru ze strany tamní vlády. Premiér Narendra Modi totiž loni na svou zemi uvalil jeden z nejpřísnějších lockdownů na světě. Letos na jaře však uprostřed další vlny způsobené nakažlivější variantou koronaviru zvané delta odmítl učinit stejné rozhodnutí. Ve snaze vyhnout se uvalení milionů lidí do chudoby tak nechal zemi relativně otevřenou.

Růstu ekonomiky pomáhá manufaktura, zemědělství i export

„Když se podíváme na výsledky ekonomiky před pandemií, zjistíme, že jsme pořád 41 miliard dolarů pozadu,“ uvedla pro CNN Business vedoucí ekonomka ve společnosti ICICI Securities Anagha Deodhar. Podle ní pak Indii ve druhém čtvrtletí pomohla především manufaktura, zemědělství a export.

„Vývoz zboží a služeb pomáhá růstu HDP především proto, že globální ekonomika se zotavuje rychleji než ta domácí,“ dodala. Podle hlavního vládního ekonomického poradce zase růstu přispěly také soukromé investice a zvýšený konzum.

Indická ekonomika však přesto zůstává slabší než před začátkem pandemie. Ve svém posledním finančním roce se zmenšila o 7,3 procent. I když indická vláda nezveřejňuje rozdíl růstu HDP mezi jednotlivými čtvrtletími, odhaduje společnost Capital Economics oproti prvnímu čtvrtletí pokles o 12 procent.

Mezinárodní měnový fond však podle serveru Times of India předpokládá pro Indii v letošním roce růst o 9,5 procent. Podobný růst za druhé čtvrtletí pak kvůli zmíněnému low-base efektu hlásí i další země po celém světě.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.