26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Inflace v Německu v lednu zpomalila na 9,2 procenta

Inflace v Německu v lednu zpomalila na 9,2 procenta z prosincových 9,6 procenta. Analytici přitom očekávali, že zaútočí na hranici 10 procent. Spotřebitelské ceny v meziměsíčním srovnání vzrostly o 0,5 procenta. S touto dlouho očekávanou zprávou přišel Spolkový statistický úřad a napsali o tom Politico s Morningstar.

Inflace v Německu v lednu zpomalila na 9,2 procenta z prosincových 9,6 procenta, ukázaly dlouho očekávané předběžné údaje Spolkového statistického úřadu, na něž upozornil server Politico a další média.

Data ukázala, že oproti prosinci ceny zboží v Německu vzrostly o 0,5 procenta. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom očekávali, že lednová inflace v zemi zaútočí na 10 procent.

Investiční společnost Morningstar na svém ekonomickém webu upozornila, že ekonomové oslovení listem The Wall Street Journal odhadovali lednovou inflaci na 9,4 procenta, tedy přesně uprostřed.

Spolkový statistický úřad vydal zprávu se zpožděním kvůli technickým problémům. Z toho důvodu musel Eurostat vyvodit inflaci pro Německo na základě jejího vývoje v Evropě. Lednová inflace v eurozńě v lednu dosáhla 8,5 procenta z prosincových 9,2 procenta.

Inflace v Německu dosáhla vrcholu

Ekonom z německého ústavu ZEW Friedrich Heinemann uvedl, že inflace v Německu už dosáhla vrcholu. „Nicméně každým, kdo to bere jako příležitost varovat Evropskou centrální banku před dalším zvyšováním úrokových sazeb, trpí zkresleným vnímáním,“ řekl.

Heinemann upozornil, že i když lze v Německu očekávat zpomalování inflace, banka se stále nachází daleko za svým dvouprocentním cílem. Snížit inflaci na 2 procenta se zavázaly centrální banky po celém světě.

Globální inflace vystřelila vzhůru s prvními výstřely ruských okupantů na Ukrajině. Nejvíce ji živily zdražující energie, pohonné hmoty, potraviny, ale i další položky jako nové byty či elektronika.

Inflace po celém světě v poledních měsících začala klesat. Ceny ropy se propadly na předválečné minimum, zlevnil i benzín a potraviny. Ekonomové očekávají, že ceny zůstanou vysoké po celý rok. V jeho závěru už očekávají inflaci v jednociferných hodnotách.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.