Objem nově poskytnutých úvěrů domácnostem v meziročním vyjádření opět vzrostl (vyplývá z posledního komentáře ČBA z konce července 2024). Uvažujete i vy o půjčce? Pak byste si měli přečíst následující řádky.
Pozor na zrádnou dluhovou past
Dluhová past vzniká, když si půjčujete peníze, aniž byste měli jistotu, že je zvládnete bez sebemenších problémů splatit. Často to začíná nevinně. Potřebujete novou pračku, ale nemáte aktuálně žádné peníze bokem. Tak si vezmete půjčku. Za 14 dnů vám ale přestane jet auto a vy si musíte půjčit znovu.
Postupně se najednou ocitnete v situaci, kdy velkou část vašeho příjmu spolknou splátky a úroky. A co hůř, na splácení jednoho dluhu si často berete další. Dlužná částka postupně narůstá, až přeroste do neúnosných rozměrů. A najednou skončíte v pomyslné díře, ze které jen horko těžko nacházíte cestu ven – snažíte se splácet celkový dluh, ale ten se vůbec nezmenšuje, ať se snažíte sebevíc.
TIP: I půjčka na ruku by měla mít jasná pravidla a transparentní podmínky. Vždy si nezapomeňte projít celou úvěrovou smlouvu a nebojte se zeptat, pokud máte u některého bodu nejasnosti.
Zodpovědné půjčování aneb dvakrát měř a jednou řež
Zodpovědné půjčování není o tom, že si raději nebudete půjčovat vůbec. Půjčka může být užitečným nástrojem, díky které dosáhnete třeba na vlastní nemovitost. Jak tedy vypadá zodpovědné půjčování? Řiďte se následujícím základním pravidlem, které zní: Půjčujte si jenom na věc, ze které budete mít dlouhodobý užitek. Půjčka tak dává smysl třeba, když:
- vaše dítko potřebuje nový notebook pro studium na vysoké škole.
- si potřebujete koupit nové auto, které vás zároveň i živí.
3 tipy, jak se vyhnete dluhové pasti:
- Půjčujte si jen to, co opravdu potřebujete. Než si vezmete půjčku, zeptejte se sami sebe, zda je to opravdu nezbytné. Možná existuje jiný způsob, jak získat peníze, například prodej nepotřebných věcí nebo brigáda. Na nějaký čas si můžete ke své stávající práci zařídit i živnost a pracovat bokem ještě na sebe. Jak na to? Mrkněte do článku: Jak se stát OSVČ.
- Dobře si vyberte poskytovatele půjčky. I když třeba nedosáhnete na půjčku v bance, stále můžete získat půjčku od poskytovatele nebankovních půjček. Vždy si ale vyberte takovou instituci, která má platnou bankovní licenci od České národní banky. Ta signalizuje, že je daný věřitel opravdu férový a jedná v mezích zákona, protože jej pravidelně kontroluje ČNB.
- Nepůjčujte si na splácení jiných dluhů. To je přesně ta začarovaná dluhová past, která vás může dostat do ještě větších problémů.
Nezvládám splácet, tak budu dělat, že problém neexistuje
Máte potíže se splácením? Postavte se k tomu čelem a neschovávejte před problémy jako šnek do své ulity. Okamžitě oslovte poskytovatele půjčky a vysvětlete mu, co aktuálně řešíte. Férový věřitel vám vždy nabídne možnost splátkového kalendáře tak, abyste svůj dluh mohli i nadále splácet.