26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Johnson chce prosadit Brexit Freedoms Bill, ušetřil by podnikům až miliardu liber

Britský premiér Boris Johnson plánuje prosazení návrhu zákona, který by umožnil snadnější přepsání nebo zrušení zákonů z dob členství v Evropské unii. Podle něj by změny ušetřily podnikům až miliardu liber. Odstranily by totiž přebytečná byrokratická nařízení.

Na oslavu dvou let odchodu Velké Británie z Evropské unie (EU) chce britský premiér Boris Johnson prosadit návrh zákona zvaný Brexit Freedoms Bill. Usnadnit by měl přepisování nebo rušení „starých“ zákonů z dob členství v EU, které země po Brexitu přejala.

Podle Borise Johnsona by změny měly podnikům přinést okolo miliardy dolarů, kterou by ušetřily na zrušených přebytečných byrokratických nařízeních. Kritici však naopak poukazují právě na přebytečné výdaje, se kterými se podnikatelé museli ve výsledku Brexitu potýkat.

„Prosazení Brexitu před dvěma lety byl opravdu historický moment a začátek nové vzrušující kapitoly pro naši zemi. Současné plány ale ještě více rozpoutají výhody Brexitu,“ okomentoval podle serveru The Guardian své plány britský premiér.

Podle Johnsona by po prosazení návrhu zákona skončil speciální statut evropského práva v britském právním systému. Neuvedl však přesné zákony, které by měly podnikatelům přinést zmíněné úlevy.

Média pak poukazují na to, že se novým návrhem snaží premiér zakrýt sílící kritiku. Ta se týká především toho, že byl Brexit pro Velkou Británii nakonec nevýhodný. Kvůli ztížené administrativě totiž způsobil nedostatek pracovní síly v některých sektorech, ale také nouzi o některé zboží.

Kvůli údajnému narušení devoluční dohody se návrh Johnsona nelíbí Walesu, Skotsku ani Irsku

Kromě návrhu zákona chce premiér Johnson v reakci na kritiku rovněž zveřejnit dokument s názvem Výhody Brexitu: Jak Spojené království využívá odchodu z Evropské unie.

Mezi případné přínosy pak plánuje zařadit například zvýšené environmentální standardy. Zahrnout chce ale také rozvoj IT sektoru nebo méně komplexní systém datových práv v porovnání s evropským GDPR.

Britský premiér kromě zmíněné kritiky čelí také tlaku kvůli odhalení několika večírků, které v době lockdownu pořádal v kancelářích Downing Street.

Server BBC pak upozornil také na kritiku, kterou po oznámení návrhu zákona vyjádřily devoluční vlády Velké Británie. Skotští, velšští a irští ministři totiž poukázali na to, že s nimi byl plán konzultovaný zmateně a na poslední chvíli.

Podle nich navíc může ohrozit devoluční dohodu, která určuje pravomoci jednotlivých vlád uvnitř Velké Británie. „Jedná se o zesměšnění nedávných slibů Spojeného království ohledně obnovení vztahu s decentralizovanými vládami,“ vyjádřil svůj názor skotský tajemník vládního kabinetu pro ústavu Angus Robertson.

Vláda Spojeného království pak na oplátku vzkázala, že „bude i nadále pokračovat v blízké spolupráci s devolučními administrativami.“

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.