21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Otřesy pádu Silicon Valley Bank doznívají po celém světě

Akcie v globálním bankovním sektoru se propadají kvůli přetrvávajícím obavám z dopadu krachu americké banky Silicon Valley Bank (SVB). Otřesy byly cítit až v Japonsku, Evropě a ve Spojeném království. Americký prezident Joe Biden ubezpečil, že bankovní systém v USA je bezpečný a slíbil potrestání viníků.  Informují o tom BBC News a Reuters.

Dominový efekt v bankovním sektoru položil na lopatky v jediném týdnu trojici bank podnikajících s rizikovým kapitálem v oblasti kryptoměn a technologických startupů Silvergate Bank, SVB a Signature Bank.

Obavy zejména kvůli krachu SVB, kterou uzavřeli a převzali regulátoři kvůli bezpečnosti amerického finančního systému, se však odrazily na akciových indexech po celém světě, upozornila stanice BBC News.

Hlavní akciový index Bank of Japan (BoJ) se propadl o 2,1 procenta, Bank of Tokyo Mitsubishi (MUFG Bank) o více než 8 procent a japonský bankovní index Topix Banks Index o 7,4 procenta.

„Přímá expozice japonských finančních institucí vůči SVB je malá, a proto je dopad pravděpodobně omezený,“ uklidňovala veřejnost BoJ. Uzavření jedné z největších amerických bank však bylo cítit až na evropském kontinentu.

Bankovní index Stoxx zaznamenal v úterý ráno propad o 0,75 procenta. V pondělí to však ještě bylo 6,7 procenta. Akcie klesaly také v Británii. Bankovní skupina Standard Chartered zaznamenala propad o 1,6 procenta a HSBC o 1,1 procenta.

Viníci budou potrestáni

V USA se akcie propadaly regionálním bankám. First Republic Bank se sídlem v San Franciscu zaznamenala pokles o 61 procent a Western Alliance Bank of Arizona o 47 procent. Americký prezident Joe Biden slíbil potrestání viníků.

V pondělí během mimořádného projevu prohlásil, že manažeři uzavřených bank budou vyhozeni a investoři přijdou o své peníze. „Riskovali vědomě,“ citovala agentura Reuters Bidenova slova.

Řekl, že bankovní systém v zemi je bezpečný a slíbil přísnější regulaci bankovnictví v USA. Biden upozornil, že některé regulační zákony přijaté po finanční krizi v roce 2008 byly během vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odvolány.

„Požádám Kongres a bankovní regulátory, aby posílily pravidla pro banky,“ zmínil Biden další kroky své administrativy. Kongres je sice rozdělený, selhání SVB však kritizovali jak demokraté, tak republikáni. Svázané ruce tedy americký prezident úplně nemá.

Krypto banka Silvergate dobrovolně ukončila činnost po kolapsu krypto burzy FTX, SVB pak doplatila na obrovské ztráty kvůli investicím do státních dluhopisů v době daleko nižších úrokových sazeb, které jsou ale dnes daleko vyšší.

Federální rezervní systém (Fed) totiž v posledních měsících úrokové sazby v boji s vysokou inflací prudce zvyšoval. Očekává se, že v tomto ohledu bude nyní opatrnější. Kolaps Signature Bank pak do značné míry souvisel s uzavřením SVB.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.