Stránky propagující kryptoměnu inspirovanou nejúspěšnějším seriálem Netflixu Squid Game zmizely. Nedají se dohledat ani účty na sociálních sítích, které takzvaný SQUID propagovaly. Uvedl to server BBC. V pondělí si tvůrci nejspíše proměnili veškeré virtuální peníze získané od investorů za reálnou měnu a podnikání ukončili. Podvodem si podle odhadů vydělali asi 2,1 milionů dolarů.
Kryptoměna SQUID ztratila veškerou svou hodnotu, jelikož byl její prodej předem naplánovaný podvod. Investoři ho nazvali takzvaným „rug pull“, čím ho přirovnali k vytržení koberce pod něčíma nohama. Zpravidla se tak označují podvody, při kterých vlastník měny v krátkém čase přiláká investory, a pak získané virtuální peníze rychle vymění za reálnou měnu a zmizí s nimi. V pondělí to uvedl server BBC.
Popularitě se měna inspirovaná nejúspěšnějším seriálem Netflixu těšila přesto, že od začátku působila nevěrohodně. Investoři totiž nakoupené tokeny nemohli znovu prodat. Stránky propagující SQUID měly rovněž výrazné gramatické chyby. Oficiální stránky prodávající kryptoměny před podezřelou měnou proto opakovaně varovali. Za dva týdny ale přilákala obrovské množství investorů, kteří její měnu za týden posunuli z jednoho centu na 2,856 dolarů.
SQUID byla takzvaná „play-to-earn“ kryptoměna. To znamená, že byla určená pro počítačovou hru, ve které následně mohli hráči vydělat více podobných herních tokenů. Na konci si je měli moct proměnit za jinou kryptoměnu nebo určitou reálnou národní měnu.
Hra přitom ale ještě ani nezačala, její tvůrci ji plánovali spustit v listopadu. Podobat se pak měla právě seriálu, kterým je SQUID inspirovaný. Hráči by se tedy pokoušeli vyhrát smrtelné hry pro děti s cílem vydělat si více peněz.
Před kryptoměnou spojenou se seriálem Squid Game experti varovali
Anonymní investor do SQUID pak dle The Guardian serveru CoinMarketCap popsal, že do kryptoměny investoval 5 tisíc dolarů. „Přišel jsem o všechno, co jsem do projektu poslal,“ přiznal. Experti přitom dlouhodobě před podobnými „meme“ kryptoměnami varují.
Ty jsou většinou spojeny s nějakým populárním kulturním fenoménem a rychle na sebe vydělají. Často ale nejsou spolehlivé. Obchod s kryptoměnami je navíc známý tím, že není nijak regulovaný. Investor tak může posílat peníze naprosto komukoli.
Seriál Squid Game je globálně nejpopulárnějším seriálem Netflixu. Podle CNN Business ho od jeho spuštění v září zhlédlo na 111 milionů uživatelských účtů. Společnost Netflix se však od podvodné kryptoměny předem distancovala. Kryptoměnu mohli investoři začít nakupovat od 20. října.