18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

Společnost Shell zaplatí v Nigérii kvůli ropné skvrně 111 milionů dolarů

Nigerijský soud ve středu oznámil, že ropná společnost Shell musí do 21 dnů tamním farmářům zaplatit 111 milionů dolarů. Jedná se o vyplacení odškodného za ropnou skvrnu z roku 1970. Uvedl to server BBC. Podle vedení Shell způsobila nehodu při tehdejší občanské válce „třetí strana“. Soudní spor trvá od roku 2008, kdy farmáři ropného giganta zažalovali.

Dlouholetý spor v Nigérii mezi tamními farmáři a ropnou společností Shell ukončí její vedení vyplacením odškodného ve výši 111 milionů dolarů. Vyšetřování ropné skvrny započalo roku 1991, i když se v Nigérii objevila už mezi lety 1967 a 1970. Tehdy ve státě propukla občanská válka, kterou také ropná společnost z úniku viní.

Podle ní ho totiž způsobila „třetí strana“. Vinu proto ropný gigant odmítal od 70. let minulého století přiznat. Po rozhodnutí soudu z roku 2010 o zaplacení 41 milionů dolarů proto podala několik neúspěšných odvolání. Vedení také dlouho tvrdilo, že nemělo dostatečnou šanci se proti obviněním bránit.

Společnost Shell pak v minulosti uvedla, že „i když za skvrny nepřijímá odpovědnost, zasažené oblasti v komunitě Ebubu byly zcela napraveny“. Současnou situaci pak podle The Guardian okomentovala také organizace MOSOP věnující se lidu z nigerijského kmene Ogoni. „Jedná se o potvrzení našeho varování před environmentální devastací lidu Ogoni společností Shell. A také potřeby zasaženou zem obnovit,“ popsala MOSOP.

Došli jim triky, a proto se dohodli, soudí o Shell právník farmářů

Znečištění nigerijské půdy ropnými úniky zůstává problémem do současnosti. Například nizozemský soud rozhodl začátkem letošního roku, že je společnost Shell zodpovědná za škodu způsobenou v nigerijské deltě mezi lety 2004 a 2007. Zaplatit měla proto tamním farmářům odškodné.

„Došli jim triky a výmluvy, a proto se rozhodli se s námi domluvit. Rozhodnutí je pak ospravedlněním rozhodnosti naší komunity bojovat za spravedlnost,“ uvedl podle BBC právník Lucius Nwosa reprezentující před soudem nigerijskou komunitu.

Poprvé o kompenzaci nigerijským farmářům rozhodl nizozemský soud v lednu tohoto roku. Žalobci se tak dočkají vyplacení odškodného po 13 letech od zahájení soudu. Případ ale zůstal otevřený tak dlouho, že dva Nigerijci žalující Shell už v současnosti nežijí.

Rozsudek může také pro ropného giganta znamenat uspíšení stahování se z pozemních operací v Nigérii. Společnost totiž posledních deset let prodává aktiva tamním domácím investorům, zatímco se sama zaměřuje spíše na vrty v oceánu. U nich totiž nehrozí takové riziko konfliktu s tamními komunitami. Nigérie je největším producentem ropy v Africe.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ