9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Britský poštovní skandál století: Ministryně obchodu obviňuje bývalého šéfa pošty ze lži

Britská ministryně obchodu Kemi Badenoch obvinila bývalého předsedu poštovního úřadu Henryho Stauntona ze lži ohledně řešení skandálu Horizon. Spor vznikl poté, co Staunton v rozhovoru prohlásil, že mu vysoký vládní úředník dal pokyn, aby odložil výplatu kompenzací pro podřízené poštmistry a umožnil tak konzervativcům "dokulhat" do příštích voleb.

Jak byl stvořen McDonald’s? Od skromných začátků ke globálnímu gigantu

Každý, kdo alespoň občas jí rychlé občerstvení, zná McDonald's, globální řetězec, který provozuje více než 35 000 restaurací po celém světě. Málokdo však zná příběh jeho počátků a osobností, které tuto proslulou značku založily.

Společnost Shell zaplatí v Nigérii kvůli ropné skvrně 111 milionů dolarů

Nigerijský soud ve středu oznámil, že ropná společnost Shell musí do 21 dnů tamním farmářům zaplatit 111 milionů dolarů. Jedná se o vyplacení odškodného za ropnou skvrnu z roku 1970. Uvedl to server BBC. Podle vedení Shell způsobila nehodu při tehdejší občanské válce „třetí strana“. Soudní spor trvá od roku 2008, kdy farmáři ropného giganta zažalovali.

Dlouholetý spor v Nigérii mezi tamními farmáři a ropnou společností Shell ukončí její vedení vyplacením odškodného ve výši 111 milionů dolarů. Vyšetřování ropné skvrny započalo roku 1991, i když se v Nigérii objevila už mezi lety 1967 a 1970. Tehdy ve státě propukla občanská válka, kterou také ropná společnost z úniku viní.

Podle ní ho totiž způsobila „třetí strana“. Vinu proto ropný gigant odmítal od 70. let minulého století přiznat. Po rozhodnutí soudu z roku 2010 o zaplacení 41 milionů dolarů proto podala několik neúspěšných odvolání. Vedení také dlouho tvrdilo, že nemělo dostatečnou šanci se proti obviněním bránit.

Společnost Shell pak v minulosti uvedla, že „i když za skvrny nepřijímá odpovědnost, zasažené oblasti v komunitě Ebubu byly zcela napraveny“. Současnou situaci pak podle The Guardian okomentovala také organizace MOSOP věnující se lidu z nigerijského kmene Ogoni. „Jedná se o potvrzení našeho varování před environmentální devastací lidu Ogoni společností Shell. A také potřeby zasaženou zem obnovit,“ popsala MOSOP.

Došli jim triky, a proto se dohodli, soudí o Shell právník farmářů

Znečištění nigerijské půdy ropnými úniky zůstává problémem do současnosti. Například nizozemský soud rozhodl začátkem letošního roku, že je společnost Shell zodpovědná za škodu způsobenou v nigerijské deltě mezi lety 2004 a 2007. Zaplatit měla proto tamním farmářům odškodné.

„Došli jim triky a výmluvy, a proto se rozhodli se s námi domluvit. Rozhodnutí je pak ospravedlněním rozhodnosti naší komunity bojovat za spravedlnost,“ uvedl podle BBC právník Lucius Nwosa reprezentující před soudem nigerijskou komunitu.

Poprvé o kompenzaci nigerijským farmářům rozhodl nizozemský soud v lednu tohoto roku. Žalobci se tak dočkají vyplacení odškodného po 13 letech od zahájení soudu. Případ ale zůstal otevřený tak dlouho, že dva Nigerijci žalující Shell už v současnosti nežijí.

Rozsudek může také pro ropného giganta znamenat uspíšení stahování se z pozemních operací v Nigérii. Společnost totiž posledních deset let prodává aktiva tamním domácím investorům, zatímco se sama zaměřuje spíše na vrty v oceánu. U nich totiž nehrozí takové riziko konfliktu s tamními komunitami. Nigérie je největším producentem ropy v Africe.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.