Více
  18.8 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Lukašenko otevřel první jadernou elektrárnu v zemi

  Zdroj:Reuters

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Litva tuto jadernou elektrárnu označila jako hrozbu veřejného zdraví a životního prostředí.

  Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu oficiálně otevřel první jadernou elektrárnu v zemi, informovala agentura Reuters.

  Elektrárnu ležící nedaleko městě Astravec v Hrodenské oblasti ležící u hranic s Litvou zapojili do sítě ještě v úterý 3. listopadu. Litva tuto první běloruskou jadernou elektrárnu považuje za ohrožení své národní bezpečnosti, veřejného zdraví a životního prostředí.

  Obavy Litvy, ale i dalších členských států EU, umocnila i série incidentů během výstavby této elektrárny.

  Hlavním dodavatelem pro výstavbu celého komplexu byla společnost Atomstrojexport. Jde o pobočku ruského gigantu Rosatom.

  Litevská společnost Litgrid, která je v Litvě provozovatelem přenosové soustavy, v úterý stanovila nulovou kapacitu pro komerční tok elektřiny z Běloruska. Stalo se tak v souladu se zákonem o bojkotu elektřiny z jaderných elektráren v Astravci, uvedl Litgrid.

  Rosatom stížnosti ze strany Litvy odmítl a tvrdí, že projekt elektrárny splňuje nejvyšší mezinárodní standardy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

  Elektrárna má mít po plánovaném dokončení v roce 2022 dva reaktory, každý s výkonem 1200 MW. Reaktor, který je v provozu v současnosti, vyrábí 400 MW.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama