Více
  17.7 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Macron na konferenci v Paříži prosadil New Deal pro Afriku. Podpořit chce také uvolnění patentů na výrobu vakcín

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na summitu v Paříži se v úterý setkal francouzský prezident Emmanuel Macron s africkými státníky. Konference se zaměřila především na ekonomickou obnovu Afriky, aby po pandemii za ostatními kontinenty ještě více nezaostávala. Uvedl to server Al Jazeera. Macron proto apeloval na rozvolnění patentů vakcín tak, aby si je státy v Africe mohly vyrábět samy. Účastníci se dohodli také na finanční podpoře z pokladny Mezinárodního měnového fondu (IMF).

  Jako jeden z hlavních důvodů pro pomoc Africe předestřel Macron potřebu nenechat za sebou po pandemii ekonomicky zničený kontinent. Na konci loňského roku totiž IMF varoval, že může do roku 2023 čelit propadu okolo 290 miliard dolarů. Takový ekonomický pokles by však zruinoval mnohé snahy o rozvoj afrických států. Dalším tématem úterní konference v Paříži byly pomalé dávky vakcín. Pokud se totiž neurychlí, mohlo by hrozit, že se nové mutace koronaviru rozšíří z Afriky po celém světě. Summit byl proto ukončen s plánem na takzvaný New Deal pro africký kontinent.

  Podpořit by se tak měla jak udržitelná obnova afrických států po pandemii, tak podpora soukromého sektoru. Podle šéfky IMF Kristaliny Georgieva by se měl ekonomický vývoj Afriky letos vyšplhat na 3,2 procent, místo původně předpovídaných 6 procent. Africká rozvojová banka také předpokládá, že by do chudoby kvůli pandemii mohlo upadnout okolo 39 milionů lidí. Takové zhoršení životních podmínek by tak ještě zvýšilo nerovnost afrického kontinentu. I když vyjednaná pomoc půjde z rezerv IMF, měly by si africké státy částečně pomoct samy.

  Jde o obrovskou příležitost pro Afriku. Všechny prostředky nám vzal boj s pandemií

  Francouzský prezident totiž na konferenci volal také po uvolnění patentů na produkci vakcín proti koronaviru. Znamenalo by to, že by si je státy Afriky mohly vyrábět samy a urychlit tím očkování své populace. Macron proto stanovil cíl, kdy by do konce roku mělo být naočkováno 40 procent Afričanů. Uvolnění restrikcí by musela schválit například Světová zdravotnická organizace (WHO), Světová obchodní organizace (WTO) nebo Medicines Patent Pool.

  „Jedná se o velkou příležitost. Pandemie zanechala naše ekonomiky oslabené, jelikož jsme veškeré naše, už tak nedostatečné, prostředky věnovali na boj s ní,“ uvedl ke konferenci konžský prezident a stávající šéf Africké unie Felix Tshisekedi. Senegalský prezident Macky Sall zase vyzdvihl „změnu mentality“ v postoji mezinárodní komunity směrem k africkému kontinentu.

  Na podporu Afriky by měl IMF věnovat peníze ze svých rezerv určených pro zlepšení rozvoje zaostávajících států. Spočívají na „koši“ měn, které mohou být převedeny do dolaru. Několik rozvinutých států se rozhodlo svůj podíl Africe přenechat, a tak se finální částka prozatím vyšplhala na 100 miliard dolarů. Někteří analytici však fondy kritizují, jelikož dle nich za příliš „snadných“ podmínek podporují nezodpovědné státy.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama