Více
  24.9 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Michel Barnier vyzval Británii k obchodní dohodě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  „Je načase, aby se Británie začala vážně zabývat klíčovými požadavky Evropské unie a zajistila tak uzavření nové dohody o obchodu mezi Londýnem a Bruselem v termínu, tedy nejpozději do konce října,“ řekl ve středu hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier. Ke klíčovým požadavkům Bruselu patří rovné podmínky pro firmy, rybolov a řešení sporů.

  Podle Barniera není Londýn v těchto otázkách příliš flexibilní. Stále však věří, že dohoda o nových vztazích, která nahradí dosavadní desítky let trvající spolupráci, je stále možná.

  Kroky britské strany v této oblasti jsou zatím zklamáním,“ řekl Barnier na semináři v Dublinu. V sázce jsou přitom podle něj desetitisíce evropských pracovních míst, bezpečnost a blahobyt Evropanů, životní prostředí a jejich základní práva.

  Británie vystoupila z Evropské unie koncem ledna a do konce tohoto roku platí přechodné období, během něhož by se obě strany měly dohodnout na budoucích vztazích.

  Podle Barniera se však britská vláda vyhýbá řešení požadavků EU, například, aby vyjasnila, jaký bude její systém státní podpory. Zároveň dodal, že například bez „dlouhodobé, vyvážené a udržitelné“ dohody o rybolovu k obchodní dohodě mezi Londýnem a Bruselem nedojde.

  My máme o dohodu zájem. Ne však za každou cenu. Nikdy neuzavřeme dohodu, která bude v neprospěch našeho jednotného trhu,“ řekl Barnier.

  Kromě toho upozornil, že poslední možný termín na dohodu s Londýnem je konec října, aby bylo dost času na ratifikaci do konce roku. „Hodně času nám už nezbývá,“ dodal Barnier.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama