21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Největší čínská online cestovní kancelář zaplatí zaměstnancům za to, že zplodí děti

Skupina Trip.com v pátek uvedla, že od 1. července zaplatí zaměstnancům 50 000 jüanů (6 897,69 USD) za každé dítě, které budou mít. Jde o první takovou iniciativu velké soukromé společnosti v Číně, která se potýká se stárnoucí populací. Informovala o tom agentura Reuters či server Firstpost.

Mnoho čínských žen se zdráhá mít více než jedno dítě, nebo se dokonce rozhodnou nemít děti vůbec. Důvodem jsou vysoké náklady na výchovu dětí. Nedostatek péče o děti ze strany státu také pro matku často znamená vzdát se kariéry, píše server Firstpost.

Po celé zemi je stále rozšířená genderová diskriminace a tradiční myšlení, které břemeno péče o děti klade převážně na ženy. Úřady v posledních měsících zvýšily rétoriku o sdílení povinností při výchově dětí, ale otcovská dovolená je ve většině provincií stále omezená.

Výplaty dotací po dobu pěti let

Společnost Trip.com, jedna z největších světových online cestovních kanceláří se 400 miliony uživatelů, uvedla, že bude vyplácet rodičovskou dotaci v hotovosti. Její výše byla stanovena na 10 000 juanů ročně po dobu pěti let za každé dítě narozené jejím zaměstnancům po celém světě. Program by měl společnost stát celkem asi 1 miliardu juanů, uvádí agentura Reuters.

„Vždy jsem navrhoval, aby vláda dávala peníze rodinám s dětmi. Zejména, těm, které mají dětí více, aby… pomohla více mladým lidem splnit jejich touhu mít více dětí,“ uvedl v prohlášení výkonný předseda Trip.com James Liang. „Společnosti mohou také sehrát roli v rámci svých vlastních schopností vybudovat příznivou atmosféru plodnosti.“

Porodnost v Číně rychle klesá

V návaznosti na politiku jednoho dítěte, která trvala od roku 1980 do roku 2015, demografové varovali, že Čína zestárne dříve, než zbohatne. Její pracovní síla se totiž zmenšuje a zadlužené místní vlády utrácejí více peněz za starší populaci.

Porodnost v Číně loni klesla na 6,77 narozených dětí na 1000 lidí, což je nejnižší zaznamenaná hodnota. V roce 2021 to bylo 7,52 narozených dětí.

Úřady v roce 2021 uvedly, že páry by mohly mít až tři děti. Ale i během let, kdy byly obyvatelé zavřeni doma během pandemie covid-19, se páry zdráhaly mít děti. Mladí lidé uvádějí jako odrazující faktory vysoké náklady na péči o děti a vzdělání, nízké příjmy, slabou sociální záchrannou síť a genderovou nerovnost.

Liang, který je také demografem, letos vydal knihu s názvem „Populační strategie: Jak populace ovlivňuje ekonomiku a inovace“. Navrhl, že 2 % čínského HDP by měla být věnována na podporu plodnosti.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.