25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Největší čínská online cestovní kancelář zaplatí zaměstnancům za to, že zplodí děti

Skupina Trip.com v pátek uvedla, že od 1. července zaplatí zaměstnancům 50 000 jüanů (6 897,69 USD) za každé dítě, které budou mít. Jde o první takovou iniciativu velké soukromé společnosti v Číně, která se potýká se stárnoucí populací. Informovala o tom agentura Reuters či server Firstpost.

Mnoho čínských žen se zdráhá mít více než jedno dítě, nebo se dokonce rozhodnou nemít děti vůbec. Důvodem jsou vysoké náklady na výchovu dětí. Nedostatek péče o děti ze strany státu také pro matku často znamená vzdát se kariéry, píše server Firstpost.

Po celé zemi je stále rozšířená genderová diskriminace a tradiční myšlení, které břemeno péče o děti klade převážně na ženy. Úřady v posledních měsících zvýšily rétoriku o sdílení povinností při výchově dětí, ale otcovská dovolená je ve většině provincií stále omezená.

Výplaty dotací po dobu pěti let

Společnost Trip.com, jedna z největších světových online cestovních kanceláří se 400 miliony uživatelů, uvedla, že bude vyplácet rodičovskou dotaci v hotovosti. Její výše byla stanovena na 10 000 juanů ročně po dobu pěti let za každé dítě narozené jejím zaměstnancům po celém světě. Program by měl společnost stát celkem asi 1 miliardu juanů, uvádí agentura Reuters.

„Vždy jsem navrhoval, aby vláda dávala peníze rodinám s dětmi. Zejména, těm, které mají dětí více, aby… pomohla více mladým lidem splnit jejich touhu mít více dětí,“ uvedl v prohlášení výkonný předseda Trip.com James Liang. „Společnosti mohou také sehrát roli v rámci svých vlastních schopností vybudovat příznivou atmosféru plodnosti.“

Porodnost v Číně rychle klesá

V návaznosti na politiku jednoho dítěte, která trvala od roku 1980 do roku 2015, demografové varovali, že Čína zestárne dříve, než zbohatne. Její pracovní síla se totiž zmenšuje a zadlužené místní vlády utrácejí více peněz za starší populaci.

Porodnost v Číně loni klesla na 6,77 narozených dětí na 1000 lidí, což je nejnižší zaznamenaná hodnota. V roce 2021 to bylo 7,52 narozených dětí.

Úřady v roce 2021 uvedly, že páry by mohly mít až tři děti. Ale i během let, kdy byly obyvatelé zavřeni doma během pandemie covid-19, se páry zdráhaly mít děti. Mladí lidé uvádějí jako odrazující faktory vysoké náklady na péči o děti a vzdělání, nízké příjmy, slabou sociální záchrannou síť a genderovou nerovnost.

Liang, který je také demografem, letos vydal knihu s názvem „Populační strategie: Jak populace ovlivňuje ekonomiku a inovace“. Navrhl, že 2 % čínského HDP by měla být věnována na podporu plodnosti.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.