25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Po roztržce demokratů Sněmovna reprezentantů podpořila Bidenův investiční plán ve výši 3,5 bilionu dolarů

Demokraté ve Spojených státech amerických jsou blíže k tomu prosadit Bidenův plán na podporu sociálních programů za 3,5 bilionu dolarů. V úterý totiž Sněmovna reprezentantů schválila rozpočtové opatření předcházející přijetí celé legislativy. Hlasování ale pozdržela roztržka uvnitř demokratické strany mezi progresivními a umírněnějšími zákonodárci, informovala stanice BBC a další servery.

Rozpočtové opatření prosadili demokraté ve Sněmovně reprezentantů bez podpory jakéhokoli republikána v poměru 220 ku 212 hlasům. I když těsně ovládají obě komory Kongresu, nebyla jejich výhra do poslední chvíle jasná. Hlasovat totiž chtěli zákonodárci původně v pondělí večer, ale kvůli intenzivní debatě museli setkání přeložit na úterý.

Politici se totiž rozcházejí v názorech na plán amerického prezidenta Joe Bidena zaměřující se na sociální programy. Zahrnuje totiž investice ve výši 3,5 bilionu dolarů do oblastí, jako je podpora rodin, zdravotnictví, péče o děti, vzdělávání nebo čistá energie. Kvůli svému rozsahu se však podle BBC netěší podpoře republikánů.

Podle republikánů znamená Bidenův plán především zvýšení daní a zadlužení státu do budoucna. „Říkají mu zákon pro děti, ale spíše by ho měli nazývat zákonem pro děti s hromadou dluhů, protože přesně tu jim přinese,“ uvedl například dle serveru Al Jazeera republikánský zákonodárce Steve Scalise.

Demokraté na druhou stranu vyzdvihují, že by byl projekt financovaný vyšším zdaněním bohatých podnikatelů a obrovských korporací. „Až moc dlouho si bohatí a lidé s dobrými kontakty nacpávali kapsy, zatímco tvrdě pracující rodiny ze střední třídy a ti zranitelní byli zanedbáváni,“ sdělila v návaznosti demokratka Rosa DeLauro.

Umírnění demokraté zpočátku hlasování ve sněmovně zdržovali

Na Bidenově investici se ale zpočátku neshodli ani demokraté, když se v pondělí výjimečně ve své tradiční srpnové pauze kvůli hlasování vrátili do Washingtonu. Deset demokratických zákonodárců totiž hrozilo, že se zdrží hlasování, pokud sněmovna nejdříve neprojedná jiný návrh zákona.

Upřednostňují totiž infrastrukturní plán za 1 bilion dolarů na podporu elektrických sítí, nabíjejících stanic nebo na nákup hybridních a elektrických vládních aut. Po 24 hodinách diskuse nakonec progresivní demokraté přistoupili na kompromis a slíbili těm umírněnějším, že druhý zákon projednají 27. září. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi pak plánuje obě legislativy plně schválit do 1. října.

I když v pondělí večer vypadala interní debata mezi demokraty poměrně zapáleně, v úterý už přišli na zasedání zákonodárci v lepším rozpoložení. Přemlouvat měl některé umírněnější demokraty dle CNN osobně také prezident Biden. „Omlouvám se, že jste nemohli hlasovat včera večer a museli jste čekat,“ uvedla na úterním zasedání předsedkyně sněmovny Pelosi. Dodala, že takové situace ale k projednávání legislativy patří.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.