V době, kdy se předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell a další tvůrci politiky centrální banky scházejí v Jackson Hole ve Wyomingu na každoročním letním sympoziu, se všechny oči upírají na Powella, aby naznačili možné snížení sazeb.
Investoři dychtivě dešifrují Powellův nadcházející projev, aby získali náhled na směřování měnové politiky Fedu uprostřed měnících se ekonomických ukazatelů. Powellovy předchozí výroky na sympoziu a nedávné ekonomické údaje naznačují možný posun směrem k holubičímu postoji.
Od loňského roku, kdy bylo hlavním zájmem řešit vysokou inflaci zvýšenými úrokovými sazbami, se ekonomické prostředí drasticky změnilo. Vzhledem k tomu, že inflace vykazuje známky ochlazování a trh práce zpomaluje, očekávání se posunula směrem k možnému snížení sazeb. Powellův nadcházející projev má značnou váhu, protože může naznačit postoj Fedu před jeho zářijovým zasedáním.
Focus on Powell's Jackson Hole Speech: Attention on U.S. September Rate Cut Decision
— Maxvibe_Ventures (@MaxvibeVentures) August 19, 2024
All eyes are on Federal Reserve (Fed) Chair Jerome Powell's upcoming speech at Jackson Hole on August 23rd (local time), as it may provide hints about a possible rate cut in September.
Powell… pic.twitter.com/iOsi03OQRu
Očekávané zaměření na trh práce
Ve svých předchozích prohlášeních Powell naznačil možnost snížení sazeb o 25 bazických bodů v září. Zdůraznil význam údajů při utváření měnově-politických rozhodnutí. Rozsah snížení sazeb však zůstává nejistý, přičemž Powell bagatelizoval pravděpodobnost výraznějšího snížení o 50 bazických bodů. Tržní analytici očekávají Powellův projev, aby si ujasnili přístup Fedu k vyvažování obav z inflace a podpoře růstu zaměstnanosti.
Sympozium v Jackson Hole tradičně slouží centrálním bankéřům jako platforma pro důležitá politická sdělení. Powellův loňský projev se zaměřil na boj proti vysoké inflaci, zatímco jeho projev „Guided by the Stars“ v roce 2018 nastínil strategii řízení úrokových sazeb. Letos se očekává, že se Powell bude zabývat vývojem ekonomického prostředí s možným důrazem na dynamiku zaměstnanosti, neboť trh práce čelí problémům.
Vzhledem k tomu, že Powell se pohybuje v křehké rovnováze mezi udržováním cenové stability a podporou maximální zaměstnanosti, očekávají pozorovatelé trhu v jeho projevu diferencovaný přístup. Vzhledem k rostoucím očekáváním snížení sazeb při příznivém vývoji inflace by Powellovy poznámky mohly formovat náladu na trhu a poskytnout náhled na nadcházející politická rozhodnutí Fedu. Závěr sympozia může přinést další objasnění budoucích strategií Fedu, zejména v reakci na vývoj ekonomických podmínek.