21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Inflační ukazatel Fedu klesá, což signalizuje možné podzimní snížení sazeb

Nedávno zveřejněné údaje o PCE, které předčily očekávání, vedly podle finančních analytiků k nárůstu spekulací, že by Federální rezervní systém mohl v září potenciálně snížit sazby. Trhy tak nadále očekávají potenciální snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky do konce roku 2024.

„Lepší než očekávané údaje o PCE zvyšují očekávání, že by Fed mohl v září snížit sazby,“ uvedli analytici. Tento názor potvrzují i tržní trendy, které nadále sázejí na vyhlídku snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky do konce roku.

Údaje o PCE, klíčový ukazatel inflace, hrají významnou roli v rozhodovacím procesu Fedu ohledně úrokových sazeb. Lepší než očekávané údaje PCE naznačují stabilní ekonomické prostředí, což by mohlo odůvodnit snížení sazeb.

Konečné rozhodnutí však bude záviset na různých faktorech včetně celkového ekonomického výhledu a stavu světové ekonomiky. Fed již dříve uvedl, že je odhodlán udržet ekonomickou stabilitu a podle potřeby upraví svou politiku na základě nejnovějších údajů a ekonomických ukazatelů.

Snížení sazeb se očekává na zasedání v září

Inflační ukazatel, který Federální rezervní systém bedlivě sleduje, zpomalil svůj meziroční růst na nejmenší hodnotu za poslední tři roky. To přimělo některé ekonomy z Wall Street předpovědět zvýšenou pravděpodobnost, že centrální banka v září sníží sazby.

Index výdajů na osobní spotřebu neboli PCE se v květnu meziročně zvýšil o 2,6 procent. Uvedlo to v pátek americké ministerstvo obchodu. Jde o nejnižší nárůst od března 2021, stojí v páteční zprávě hlavní ekonomky EY Lydie Boussour. Dodává, že to signalizuje „chladnější dynamiku spotřebitelských výdajů a zmírnění inflace“.

Federální rezervní systém počátkem tohoto měsíce snížil svou prognózu na pouhé jedno snížení sazeb v roce 2024 z předchozího očekávání tří snížení kvůli tvrdohlavé inflaci. Zůstává vyšší než 2procenta roční cíl centrální banky. Podle ekonomů z Wall Street by páteční údaje o PCE mohly předznamenat rostoucí pravděpodobnost, že Fed na svém zářijovém zasedání sníží sazby.

„Trh nyní dává Fedu zelenou, aby zvážil snížení sazeb na svém zasedání 18. září. V současné době je pravděpodobnost snížení sazeb na tomto zasedání přibližně 75 procent,“ napsal v pátečním e-mailu John Kerschner, vedoucí oddělení sekuritizovaných produktů v USA ve společnosti Janus Henderson Investors.

Bez zahrnutí volatilních cen potravin a energií vzrostla tzv. jádrová inflace od dubna do května o 0,1 procento. Jde o nejmenší nárůst od jara 2020, kdy vypukla pandemie a zastavila ekonomiku.

Ceny fyzického zboží ve skutečnosti od dubna do května klesly o 0,4 procenta. Například ceny benzinu klesly o 3,4 procenta. Ceny nábytku o 1 procento a ceny rekreačního zboží a vozidel o 1,6 procent. Naproti tomu ceny služeb, které zahrnují položky jako stravování v restauracích a letenky, se zvýšily o 0,2 procenta.

Fed od roku 2022 jedenáctkrát zvýšil svou základní úrokovou sazbu ve snaze omezit nejžhavější inflaci za posledních čtyřicet let. Inflace se od svého vrcholu v roce 2022 výrazně ochladila, přesto průměrné ceny zůstávají vysoko nad úrovní, kde byly před pandemií, což je pro mnoho Američanů zdrojem frustrace a potenciální hrozbou pro znovuzvolení prezidenta Joea Bidena.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.