18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

Propad bitcoinu z minulého týdne pokračuje. Kryptoměnu zasáhla další omezení v Číně

Poté, co v úterý Čína oznámila nové restrikce týkající se bitcoinu, propadla se ve středu kryptoměna pod 34 tisíc dolarů. Takové hodnoty dosáhla naposledy před třemi měsíci. Čínské banky a platební společnosti tak nyní nemohou poskytovat služby a transakce s ní spojené. Její současné kolísání je spojené také s prohlášením vlivného podnikatele Elona Muska. Minulý týden totiž na Twitteru oznámil, že jeho automobilka Tesla bitcoin nadále přijímat nebude. Uvedl to server BBC.

Oznámení čínských úřadů týkající se bitcoinu sice není národní zákon, ani regulace, podle analytiků ale znamená pevný standard pro daný průmysl. Instituce jako banky či on-line platební platformy nemohou nadále klientům v Číně nabízet jakékoli služby týkající se kryptoměn. Ať už jde o registraci, obchod nebo třeba vyrovnání. Zákaz zveřejnily tři čínské organizace, tedy Národní internetová finanční asociace, Čínská bankovní asociace a Platební a zúčtovací asociace. Investory také varovaly před „spekulativním obchodem s kryptoměnami“.

„Ceny kryptoměn v poslední době vyletěly a zase se zřítily, což vážně ohrožuje bezpečnost majetku a narušuje normální ekonomický a finanční pořádek,“ stálo v úterním prohlášení organizací. Výsledkem byl jeden z největších propadů bitcoinu za poslední tři měsíce. Server CNN uvedl, že platformy zajišťující obchod s kryptoměnami jako Coinbase nebo Coindesk se proto musely ve středu vypořádávat s výpadky stránek. Propad bitcoinu započal už minulý týden, a to pádem asi o deset procent. Majitel Tesly Elon Musk totiž nečekaně oznámil, že automobilka kryptoměnu jako platbu nakonec přijímat nebude. Jako důvod uvedl dopady bitcoinu na životní prostředí.

Číně se bitcoin nelíbí od roku 2013. Teď by se jí ale mohly inspirovat další státy

Výroky podnikatele Muska mají na pohyby na trhu poměrně silný vliv, proto také dokázal vyzdvihnout dříve nikým neuznávanou kryptoměnu Dogecoin. Poté, co ji ale vtipem zmínil v americké televizní show, začala její hodnota rovněž klesat. Podobně jako další kryptoměna Ether tak ztratila přibližně 20 procent. Akcie Tesly na Wall Street ve středu rovněž spadly, a to o tři procenta. Takovému nejistému obchodnímu prostředí tedy oznámení čínských úřadů nepomohlo, i když analytici uvádějí, že pro investory nejde o novou zprávu.

Čína totiž bitcoin odmítá už od roku 2013. Tehdy prohlásila, že se nejedná o reálnou měnu a zakázala finančním a platebním institucím, aby s ním obchodovaly. Jako důvod uvedly úřady také potřebu chránit status čínského yenu. Roku 2017 pak zakázaly také lokální obchod s kryptoměnami. Před dvěma lety pak trh s bitcoinem ještě více omezily, aby tak „zabránily případnému praní špinavých peněz“. Obchodníci ale pořád mohou kryptoměny držet a obchodovat s nimi on-line. Přesto se objevují obavy, že by směr čínské politiky mohly následovat také další státy a centrální banky.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ