Více
  24.3 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Španělé nevědí jak utratit miliardy ze záchranného fondu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Záchranný fond Evropské unie by měl ekonomikám stiženým koronavirem pomoci zotavit se z krize. Španělské vládní zdroje ale uvedly pro agenturu Reuters, že Španělsko čelí nepravděpodobnému problému – jak využít všechny peníze.

  Zdroje uvedly, že v zemi, která od roku 2016 nedokázala schválit celoroční rozpočet kvůli dlouhodobé politické paralýze, je potřeba náhle absorbovat další peníze výzvou.

  „Toto není krize peněz, je to krize nápadů,“ uvedl jeden ze zdrojů.

  Španělsko je pandemií koronaviru zasaženo silně. Zaznamenali více než 640 000 případů onemocnění COVID-19, což je nejvyšší počet v Západní Evropě.

  Španělsko obdrží granty a půjčky ve výši 140 miliard EUR.

  Ekonomika ve druhém čtvrtletí propadla o 18,5%. Tento pokles v Evropě překonala pouze Británie.

  Ze záchranného fondu Evropské unie ve výši 750 miliard eur obdrží Španělsko granty a půjčky ve výši 140 miliard EUR. To zahrnuje 43 miliard eur v grantech v příštích dvou letech, což odpovídá přibližně 8% ročních výdajů.

  Kromě záchraného fondu Brusel schválil pro Španělsko zvýhodněnou půjčku ve výši 21 miliard eur na financování programů podpory zaměstnanosti, což by mělo zmírnit tlak na státní pokladnu, která si za tímto účelem půjčuje měsíce.

  Evropská komise doporučila vládám EU utratit peníze za zelenou energii, dopravu a investice do digitalizace.

  Dle hlavního ekonoma centrální banky Oscara Arce by podle nejlepšího scénáře mohly fondy EU podpořit střednědobý růst HDP o dva procentní body. Úspěch ale závisí na výběru správných investičních projektů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama