Vysoké úroky jsou dočasné. Jakmile vyspělé ekonomiky zkrotí inflaci, uvolní měnovou politiku. Inflaci pomůže snížit stárnoucí populace a snižující se produktivita. S takovým vyjádřením přišli ekonomové Mezinárodního měnového fondu (MMF). Na jejich zprávu upozornili Sky News a BBC.
„Nedávné zvýšení úrokových sazeb bude pravděpodobně dočasné,“ cituje zprávu MMF server Sky News. „Až se dostane inflace zpět pod kontrolu, centrální banky vyspělých ekonomik pravděpodobně uvolní měnovou politiku,“ uvádí dále zpráva.
Ekonomové v ní dále píšou, že to povede ke snížení úroků na úroveň před pandemií nemoci covid-19. Kdy k tomu však dojde finanční instituce OSN se sídlem ve Washingtonu neuvádí, upozornila stanice BBC News.
Interest rates likely to fall to pre-Covid levels, IMF predicts https://t.co/dV0M1e5Q3k
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 11, 2023
Inflaci by měla držet na uzdě dezinflační stárnoucí populace a nižší produktivita firem a služeb, stojí dále ve zprávě. Manažer fondu Polar Capital George Godber vysvětlil, že spotřebitelé nejvíce utrácejí ve věku 20 až 40 let.
„Často se jedná o páry, které se scházejí, mladé rodiny tvořící domácnosti,“ vysvětlil Godber. „Jak stárnete, zpomalujete svou spotřebu,“ pokračoval. Staří lidé méně utrácejí ve městech, nekupují tolik věcí a více ušetří, uvedl.
Pokles porodnosti a delší dožití
Lidská populace může dosáhnout vrcholu dříve a bude menší, než se myslelo, zjistil nedávný průzkum kolektivu Earth4All vypracovaný pro institut Římský klub. Maxima 8,5 miliardy dosáhne již v roce 2040 a do roku 2100 klesne asi na 6 miliard.
Tento scénář však počítá s tím, že vyspělé ekonomiky zdaní bohaté a budou investovat do vzdělání, sociálních služeb a posílení rovnosti ve společnosti. Šéf Bank of England Andrew Bailey uvedl, že populace stárne kvůli nižší porodnosti a delšímu dožití.
Snižující se porodnost zase souvisí se vzděláním žen. Podíl dospělých ve věku 20 až 59 let ve Spojeném království klesl pod 65 procent, uvedl Bailey. V nadcházejících letech očekává další propad.
Inflace v Británii dosáhla v únoru 10,4 procenta. Centrální banky zvyšují úroky, aby odradily spotřebitele od půjček a utrácení. Inflace rostla ve světě dlouhodobě, prudce ji však zvýšila válka na Ukrajině, a to zejména cenami zemního plynu.