24.1 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

Twitter hrozí právními kroky kvůli nové aplikaci společnosti Meta Threads

Twitter zvažuje právní kroky proti společnosti Meta kvůli rychle rostoucí konkurenční aplikaci Threads. Viní ji z porušování práv duševního vlastnictví. Informoval o tom server BBC či ABC News.

Aplikace Threads, která byla spuštěna ve středu a hned se do ní přihlásily miliony uživatelů, je podobná Twitteru. Byla představena šéfy společnosti Meta jako „přátelská“ alternativa.

Elon Musk z Twitteru řekl, že „konkurence je v pořádku, podvádění ne“. Meta však popřela tvrzení, že bývalí zaměstnanci Twitteru pomáhali vytvářet Threads.

Podle Meta se do nové aplikace zaregistrovalo více než 30 milionů lidí. To je podle Statista méně než desetina z odhadovaných 350 milionů uživatelů Twitteru. Podle zprávy SEC z roku 2013 však Twitteru trvalo čtyři roky, než si vybudoval stejný počet uživatelů, jaký Threads získal za den. Twitter však svou uživatelskou základnu budoval od nuly, zatímco Threads dokázal využít již existující dvě miliardy uživatelů měsíčně, kterými podle vyjádření Mety disponuje Instagram.

Podobnost aplikací

Vzhled a dojem z Threads jsou podobné těm z Twitteru, poznamenal technologický reportér BBC News James Clayton. Řekl, že zpravodajství a přeposílání jsou „neuvěřitelně známé“.

Americké zákony o autorských právech ale nechrání nápady, takže aby Twitter uspěl u soudu, musel by prokázat, že bylo narušeno jeho duševní vlastnictví, jako je programovací kód.

V roce 2012 byl Meta udělen patent na „komunikaci newsfeedu“ – systému, který zobrazuje všechny nejnovější příspěvky, když používáte Facebook.

V kroku, o kterém poprvé informoval zpravodajský portál Semafor, právník Twitteru Alex Spiro ve středu poslal dopis generálnímu řediteli Meta Marku Zuckerbergovi. V něm obvinil Meta ze „systematické, úmyslné a nezákonné zpronevěry obchodních tajemství Twitteru a jiného duševního vlastnictví“ za účelem vytvoření aplikace Threads.

Konkrétně pan Spiro tvrdil, že Meta najala desítky bývalých zaměstnanců Twitteru, kteří „měli a nadále mají přístup k obchodním tajemstvím Twitteru a dalším vysoce důvěrným informacím“. To pomohlo společnosti vyvinout svou aplikaci.

„Twitter má v úmyslu přísně vymáhat svá práva duševního vlastnictví. Požaduje, aby Meta podnikla okamžité kroky k zastavení používání jakýchkoli obchodních tajemství Twitteru nebo jiných vysoce důvěrných informací,“ píše se v dopise. Podle Spira dopis znamenal „formální oznámení“ pro Meta, aby uchovala dokumenty relevantní pro potenciální spor mezi společnostmi.

Mluvčí Meta Andy Stone na webu Threads uvedl, že „nikdo z inženýrského týmu Threads není bývalý zaměstnanec Twitteru – tak to prostě není“.

Tento krok zvyšuje napětí mezi giganty sociálních médií po středečním debutu Threads. Aplikace se podle ABC News zaměřuje na ty, kteří hledají alternativy k Twitteru uprostřed nepopulárních změn, které Musk na platformě provedl od loňského nákupu za 44 miliard dolarů.

Jak Musk, tak Zuckerberg uznali rivalitu ohledně Threads, která je propojena s Instagramem, ale funguje jako samostatná aplikace. Když byla ve 100 zemích spuštěna, Zuckerberg prolomil více než 11 let mlčení na Twitteru a zveřejnil velmi populární meme dvou téměř identických postav Spider-Mana, které ukazovaly na sebe. To naznačuje, že stojí proti sobě.

Kromě některých závad a stížností ohledně chybějících funkcí vyvolala nová aplikace Meta také obavy o ochranu osobních údajů. Zatímco Threads byl spuštěn ve více než 100 zemích, je nedostupný zejména v Evropské unii, která má přísná pravidla ochrany osobních údajů.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.