25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Vztahy mezi Čínou a Austrálií se dále zhoršují. Asijská velmoc pozastavila strategické obchodní rozhovory

Už tak vyostřené vztahy s Austrálií Čína ve čtvrtečním prohlášení ještě zhoršila. Oznámila totiž, že na dobu neurčitou odstoupí od Strategického ekonomického dialogu. K rozhodnutí přistoupila poté, co Austrálie nedávno zrušila dvě obchodní dohody svého státu Victoria s asijskou velmocí pod iniciativou Belt and Road. Uvedl to server BBC. Společný obchod rozhádaných států v současnosti udržuje především export australské železné rudy.

K opuštění ekonomických rozhovorů čínská vláda dodala, že se jedná o reakci na australský „mindset“. Prý se podobá postojům ze studené války a představuje ideologickou diskriminaci. Australský ministr obchodu Dan Tehan vzkázal, že považuje čínské rozhodnutí za „zklamání“. Jeho vláda je ale dle něj ochotná přistoupit k dalším diskusím. Takzvaný Strategický ekonomický dialog totiž považuje za hlavní bilaterální jednání se svým největším obchodním partnerem. Vztah s ním ale po stupňujících se neshodách značně slábne.

Vztahy mezi Čínou a Austrálií začaly ochabovat ve chvíli, kdy Austrálie odmítla čínskou firmu Huawei pro výstavbu své 5G sítě. Po začátku světové pandemie následovaly také žádosti australské vlády, aby se její původ důkladně vyšetřil. Nepřímá obvinění si ale Čína vzala za své a odpověděla zvednutím cel na exporty australského zboží. A to především na hovězí, uhlí, pšenici, dřevo či víno. Neformálně také pozastavila rozhovory s Austrálií na ministerské úrovni. Austrálie reagovala obdobnými ekonomickými restrikcemi, nedávno především zrušením dohod státu Victoria. Ta měla totiž s Čínou původně spolupracovat na její iniciativě Belt and Road na obnovu infrastruktury.

Obchod mezi Čínou a Austrálií visí na jednom typu zboží. Vztahy zachraňuje export železné rudy

Dohody mohl australský federální parlament zrušit proto, že v prosinci minulého roku získal povolení vetovat zahraniční smlouvy svých států. Server Reuters informoval, že obdobně nyní australské úřady přezkoumávají také smlouvu severního přístavu Darwin s čínskou firmou Landbridge. Napjaté vztahy ale zatím na jisto drží obchod, který dosavadní neshody dosud neovlivnily. Jedná se o australský export železné rudy do Číny, která ho potřebuje pro výrobu oceli. „Jedná se v podstatě o symbiotický vztah, kdy jedna strana nemůže přežít bez té druhé,“ okomentoval pro Al Jazeera obchodní ředitel firmy Navigate Commodities Atilla Widnell.

Čína totiž nemá v žádném jiném státu pro import železné rudy stejně výhodnou alternativu. Austrálie je jejím největším producentem na světě. Například v rozmezí roků 2019 a 2020 vytěžila více než 910 milionů metrických tun železné rudy. Tedy dvakrát víc než její nejbližší konkurence v Brazílii. Vzhledem k tomu, že Čína je naopak největším producentem oceli, která se z rudy vyrábí, jen těžko si může narychlo hledat náhradního partnera. Zvlášť v době, kdy se snaží o obnovu své ekonomiky po světové pandemii. Oba státy se ale budou muset postupně po nových obchodních dohodách ohlížet, jelikož nedostatek diverzity v této oblasti je oslabuje.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.