Tento krok přichází v reakci na to, že EU minulý týden uvalila až 38procentní cla na elektromobily vyrobené v Číně. Jedná se o první odvetné opatření ze strany Číny od oznámení cel ze strany EU.
Rozhodnutí prošetřit dovoz evropského vepřového masa nebylo neočekávané, neboť státní média, jako například anglicky psané Global Times, již dříve informovala, že čínský průmysl o takové šetření požádal.
EU zahájila vyšetřování čínských elektrických vozidel loni v říjnu, kdy zkoumala, zda tato vozidla nedostávají nespravedlivou výši subvencí. Od té doby Brusel zahájil vyšetřování několika dalších čínských průmyslových odvětví, včetně větrných turbín, výrobků ze železa nebo oceli potažených čínským cínem a nákupu zdravotnických prostředků. V lednu Peking zahájil antidumpingové šetření týkající se evropského brandy, což analytici označili za „první kulku“ v potenciální obchodní válce s Evropou.
China's commerce ministry said it has opened an anti-dumping investigation into imported pork and its by-products from the European Union, escalating tensions after the bloc imposed anti-subsidy duties on Chinese-made electric cars https://t.co/Ed0vo4POTW
— Reuters (@Reuters) June 17, 2024
Polovina dovozu vepřového do Číny je z EU
Ne všechny země EU vyhlídky na obchodní válku s Čínou vítají. Zejména Německo vyjádřilo obavy z odvetných opatření a údajně doufá v kompromis mezi Bruselem a Pekingem před tím, než nová cla EU vstoupí v červenci v platnost.
Čína je největším spotřebitelem vepřového masa na světě. V loňském roce dovezla vepřové výrobky v hodnotě přibližně 6 miliard dolarů, z nichž více než polovina pocházela z EU. Odvetná opatření Číny vůči vepřovému masu by mohla výrazně ovlivnit ekonomiky států, jako je Nizozemsko, Španělsko a Dánsko. Německý vývoz vepřového masa do Číny již utrpěl v důsledku vypuknutí afrického moru prasat ve stádech v roce 2020.
Vepřové maso je základem čínského jídelníčku a vláda dokonce provozuje strategickou rezervu, která má pomoci stabilizovat ceny v době nedostatku. V letech 2018 až 2021 se stavy prasat v Číně výrazně snížily v důsledku epidemie afrického moru prasat, což Peking přimělo k tomu, aby chovatele podpořil ve zvýšení produkce. To však vedlo k nadměrné nabídce vepřového masa v zemi, což některým velkým producentům vepřového masa způsobilo finanční ztráty.