Federální rezervní systém se připravuje na oznámení očekávaného třetího snížení úrokových sazeb v tomto roce. Vzhledem k tomu, že inflace se pohybuje v blízkosti cílové 2procentní hranice a trh práce vykazuje smíšené signály, odborníci se nadále rozcházejí v názoru na to, jak tyto ekonomické trendy interpretovat.
Federální rezervní systém se podle očekávání chystá oznámit snížení své hlavní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, což by znamenalo již třetí snížení v tomto roce. Toto rozhodnutí odráží snahu podpořit ekonomiku, která se zdá být stabilní, ale lehce se ochlazuje. Přestože americká ekonomika vykazuje známky odolnosti, včetně stabilního růstu zaměstnanosti a pozitivních maloobchodních tržeb, někteří ekonomové varují před možnými slabinami. Dvanáctiměsíční index spotřebitelských cen v listopadu vzrostl na 2,7 procent oproti předchozím 2,6 procentům. Odborníci upozorňují, že tento mírný nárůst může zkomplikovat strategii FEDu pro řízení inflace.
FOMC in 10 hours ⏳
— TheLordofEntry (@thelordofentry) December 18, 2024
There's now a 96% probability that the Fed will cut rates by 25bps in today's s FOMC meeting!
This is super bullish for Crypto 📈 pic.twitter.com/vdVtdRe5vl
Stagnace trhu práce vzbuzuje obavy
Předmětem obav zůstává stav trhu práce. Růst zaměstnanosti se z velké části omezuje na odvětví, jako je zdravotnictví a místní správa, která výrazněji nevypovídají o širších ekonomických podmínkách. Naopak tradičně silná odvětví jako zpracovatelský průmysl a profesní služby hlásí stagnaci přírůstku pracovních míst, což vyvolává obavy o robustnost trhu práce.
Navzdory solidní celkové míře nezaměstnanosti naznačuje klesající míra náboru a snižující se počet volných pracovních míst možný trend poklesu ekonomické aktivity.
Investoři a ekonomové očekávají, že FED po očekávaném snížení sazeb zaujme opatrný přístup a v lednu si dá pauzu, aby vyhodnotil dopady úpravy sazeb na ekonomiku. Analytici obecně vyjadřují optimismus a naznačují, že FED by mohl dosáhnout „měkkého přistání“. Scénáře, kdy inflace a nezaměstnanost zůstanou zvládnutelné. Analytici Goldman Sachs však upozorňují, že se očekává výraznější pokles úrovně inflace, což naznačuje nesoulad se současnou stabilitou trhu práce.
Zamíchat by s americkou ekonomikou mohla Trumpova cla
Hrozící přítomnost nastupující Trumpovy administrativy dále komplikuje ekonomické prognózy, protože navrhovaná cla by mohla nečekaně zvýšit inflaci. Představitelé FEDu si tuto nejistotu uvědomují. Například Beth Hammacková, prezidentka Federální rezervní banky v Clevelandu, zmínila, že opatrná měnová politika je vzhledem ke kombinaci odolného růstu a zvýšené inflace oprávněná.
Ekonomický sentiment se mezi investory značně liší, přičemž je patrná míra optimismu. Průzkum Bank of America odhalil klesající očekávání hospodářské recese, což podtrhuje víru v pokračující růst, který je podpořen Trumpovou politikou vstřícnou k podnikatelům.
Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém zvažuje svá rozhodnutí na pozadí dynamické ekonomické situace, budou všechny oči upřeny na důsledky nedávného snížení sazeb a potenciální změny fiskální politiky.