18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

Propouštění Starbucks v New Yorku prohlásil soudce za nezákonné

Výrobce kávy Starbucks pochybil ve snaze zasáhnout proti baristům podporujícím odbory v americkém státě New York. Společnost je nezákonně sledovala, disciplinovala a propouštěla. Rozhodl o tom federální soudce, který nařídil opětovné zaměstnání a odškodnění všech poškozených. Starbucks tvrdí, že práva baristů respektuje. Upozorňují na to The New York Times a BBC News.  

Takový verdikt vynesl soudce Michael A. Rosas z vládní agentury National Labor Relations Board se sídlem ve Washingtonu. Nadnárodní výrobce kávy Starbucks dostal nařízeno neprodleně zaměstnat sedm propuštěných baristů v kavárnách v Buffalu a Rochesteru.

List The New York Times uvedl, že Starbucks dále musí odškodnit dvacítku poškozených baristů ve formě zpětného platu a náhrady škody. Starbucks měl totiž podle soudce sledovat, disciplinovat a propouštět personál, který se přidal k odborům.

Rosas uvedl, že Starbucks v reakci na odbory zcela ignoroval základní práva vlastních zaměstnanců. Společnost jim navíc měla vyhrožovat a bránit se diskusím o platových možnostech, upozornila stanice BBC News.

Dopustila se tedy „hrozného“ porušení federálního práva. Firma naopak tvrdí, že jednala v souladu se zákony: „Domníváme se, že rozhodnutí a nařízená nápravná nařízení jsou vzhledem k dosavadním záznamům v této záležitosti nevhodná.“

Baristé pociťují úlevu  

Starbucks zvažuje další možnosti, jak zahájit právní přezkoumání celé věci. Baristé v New Yorku mezitím oslavují. Michael Sanabria zaměstnaný v jedné z kaváren v Buffalu označil rozhodnutí soudce za „masivní vítězství“.

„Tohle rozhodnutí vyplívá z měsíců únavného organizování protestů pracovníků požadujících lepší pracovní podmínky tváří v tvář historickému, monumentálnímu a nyní již nezákonnému rozbíjení odborů,“ řekla baristka z Buffala Michelle Eisen.

Baristé nespokojení s pracovními podmínkami ze zhruba 270 kaváren Starbucks po celých Spojených státech hlasovali o vstupu do odborů v loňském roce, odporu vedení společnosti navzdory.

Odboroví aktivisté následně společnost obvinili z porušování pracovních zákonů ve snaze hnutí zastavit. Starbucks se přitom pyšní pověstí progresivní firmy přátelské ke svým zaměstnancům.

Starbucks prohlašuje, že respektuje právo pracovníků na protest. V posledních několika měsících jim firma zvýšila mzdy a podle BBC provedla další změny v reakci na jejich nespokojenost.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ