Na takzvaný „černý ekonomický seznam“ přidaly Spojené státy americké (USA) ve čtvrtek sedm čínských podniků. Ty se zaměřují na výrobu superpočítačů a dle americké administrativy je využívají pro čínskou armádu. Uvedla to agentura Reuters. Americké firmy jim tak bez nové licence a prověření nemohou prodávat součástky.
Ve čtvrtečním prohlášení uvedlo americké Obchodní oddělení, že zablokované čínské podniky byly zapletené do „vývoje superpočítačů využívaných čínskými vojenskými aktéry, jejich destabilizačních snah o vojenskou modernizaci či výroby zbraní hromadného ničení“. Jelikož těmto firmám součástky prodávají i americké společnosti, rozhodla se administrativa USA zakročit. Od teď tak pro obchod potřebují čínské firmy speciální licenci. Ze sedmi z podniků jsou pak čtyři pobočkami Čínského národního superpočítačového centra.
Zákaz však neplatí na zboží, které už je na cestě do Číny. Anebo na americké firmy sídlící v zahraničí, mezi něž se řadí například TSMC v Taiwanu. Jedná se o světově nejpokročilejší manufakturu polovodičů. Aby nyní mohly čínské podniky opět americké součástky získávat, musely by si zažádat o licenci od amerického Obchodního oddělení. Udělena by jim byla ale až po přísném přezkoumání.
Americká obchodní tajemnice Gina Raimondo pak dle BBC upozornila na to, že USA hodlá proti Číně tvrdě zasáhnout. „Využijeme všechny prostředky, abychom Číně zabránili ve využívání amerických technologií pro podporu destabilizujících vojenských modernizujících plánů,“ uvedla. Odkazovala tím na výrobu superpočítačů dotyčnými firmami a jejich možné využití pro výrobu moderních zbraní a národních bezpečnostních systémů.
Superpočítače dokáží předpovědět počasí. Simulují ale také jaderný výbuch
Superpočítače jsou velmi výkonné stroje, které dokáží provádět až miliard kalkulací za sekundu. Využívány jsou pro „mírumilovné“ procesy jako předpověď počasí či klimatických trendů. Používají se ale také při simulacích nukleárních testů či vývoji zbraní jako jsou hypersonické střely. Kromě superpočítačů zmíněné podniky napomáhají Číně i k samostatnosti ve výrobě čipů. Proto se USA obávají, že by je ve vojenství mohla Čína brzy dohnat.
Na takzvaném U.S. Entity List, tedy jakési ekonomické černé listině, už se ale čínské firmy objevily i dříve. Přibývaly především za administrativy Donalda Trumpa, který se k Číně stavěl poměrně tvrdě. Proto na seznamu skončila i výrobna smartphonů Huawei. Zatím to ale vypadá, že stávající prezident Joe Biden se k asijské velmoci jinak stavět nebude. V současnosti jeho administrativa přehodnocuje opatření zavedená Trumpem. Ve svém programu na obnovu americké infrastruktury však Biden upozorňoval na soutěživost Číny v oblasti technologií.