15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Společnost Mastercard v USA zakázala nákupy konopí pomocí svých debetních karet

Mastercard požaduje, aby americké obchody s konopím přestaly přijímat debetní karty. Uvedla, že společnosti zabývající se finančními platbami musí přestat umožňovat americkým zákazníkům nakupovat legální marihuanu v obchodech pomocí jejích debetních karet.

Adidas ohrožuje po rozchodu s Kanye Westem ztráta. Tenisky Yeezy na odpis, méně slev pro zákazníky

Rozchod s umělcem Kanye Westem by mohl letos značku Adidas vytlačit do první roční provozní ztráty za tři desetiletí. Hlavně proto, že možná bude muset odepsat celou řadu oblečení a tenisek značky Yeezy. Informovala o tom agentura Reuters, CNN a další servery.

Generální ředitel Bjorn Gulden se zavázal znovu vybudovat pošramocenou značku poté, co se vypořádal s následky ukončení partnerství společnosti s Westem, nyní známým jako Ye, který přinesl značce lukrativní řadu tenisek Yeezy.

Adidas neuvedl, kolik značka Yeezy vydělala od svého prvního obchodu s Ye na konci roku 2013. Analytici odhadují, že v nejlepších letech představovala až 7 % celkových prodejů.

Společnost se musí znovu zaměřit na svou hlavní činnost a čeká ji „přechodový rok“, než se v roce 2024 vrátí k zisku a ke svým sportovním kořenům, řekl Gulden. „Uvidíte nás investovat do více sportů… protože to je DNA této společnosti,“ řekl novinářům.

Adidas sníží dividendu, akcie klesají

Společnost na výroční valné hromadě 11. května doporučí dividendu ve výši 0,70 eura na akcii, což je pokles z 3,30 eura na akcii v roce 2021. Akcie společnosti Adidas ve středu ráno klesly o 2,2 % poté, co zveřejnila své výsledky za rok 2022 a výhled na rok 2023, informuje CNN. Od začátku letošního roku však překonaly své soupeře Puma a Nike, což je znamením, že investoři podporují Guldena.

„Domníváme se, že akcie nezohledňují čas, který bude zapotřebí k obnově značky a marží,“ uvedl v poznámce analytik Credit Suisse Simon Irwin.

Společnost přerušila vztahy s Ye v říjnu po sérii antisemitských komentářů, které učinil na sociálních sítích a v rozhovorech. To také přimělo Twitter a Instagram k omezení jeho účtů na platformách.

Boty nejde dát na charitu, neboť jejich cena neustále stoupá

Gulden řekl, že Adidas se stále rozhoduje, co udělá se svými zásobami neprodané obuvi Yeezy. Spálení bot představuje problém udržitelnosti, řekl, zatímco jejich darování na charitu je komplikované kvůli jejich hodnotě při dalším prodeji. Ta od rozloučení se s Westem prudce vzrostla.

Pár bot Yeezy 350 „Zebra“ se nyní podle Johna Mocadla, generálního ředitele amerického prodejce tenisek Impossible Kicks, prodává za 340 až 360 dolarů. Před čtyřmi měsíci to bylo zhruba 260 dolarů, píše agentura Reuters.

Ukončení spolupráce stálo Adidas 632 milionů dolarů na tržbách ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022. Boty Yeezy by letos přinesly odhadované tržby 1,2 miliardy dolarů.

Gulden řekl, že ukončení spolupráce (rozhodnutí, které předcházelo jeho nástupu do čela společnosti) byla správná věc. Ale dodal, že to bylo „velmi smutné“ a že Adidas potrvá, než vybuduje novou značku, která bude stejně vlivná. Zaplnit mezeru, kterou zanechaly Yeezy, nebude snadné, prohlásil.

Menší slevy pro zákazníky

Generálnbí ředitel také uvedl, že Adidas potřebuje snížit úroveň zásob a poskytovat méně slev. Zásoby dosáhly na konci prosince necelých 6 miliard eur, což je o 49 % více než v předchozím roce, včetně 400 milionů eur v produktech Yeezy.

Společnost předpovídá na rok 2023 základní provozní zisk na hranici rentability, když vezme v úvahu ztrátu 500 milionů dolarů z neprodání stávajících akcií Yeezy.

Pokud se Adidas rozhodne, že produkty nebude znovu používat, odepíše zásoby úplně, což sníží zisk o dalších 500 milionů dolarů. To by spolu s jednorázovými náklady ve výši 200 milionů dolarů přivedlo Adidas letos ke ztrátě 700 milionů dolarů.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.