18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

Společnosti Nike a H&M čelí hněvu Číny. Kritizovaly ji za zneužívání Ujgurů

Poté, co nejsilnější státy světa uvalily na Čínu sankce, zahájila proti nim východní mocnost poměrně agresivní diplomacii. Ve čtvrtek se ale silně osočila také proti společnostem Nike a H&M. Ty se totiž v minulosti ohrazovaly vůči údajnému porušování lidských práv Ujgurů v čínské oblasti Sin-ťiang. S tamní kontroverzní produkcí bavlny nechtěly být spojovány. Uvedla to agentura Reuters.

Uvalení sankcí ze strany Spojených států amerických, Evropské unie, Británie a Kanady nemělo na Čínu zamýšlený vliv. Namísto snahy vyvrátit případné obavy o porušování lidských práv či zahájení hlubší spolupráce se rozhodla oplácet stejnou mincí. Proti některým evropským politikům, akademikům a institucím proto zavedla obdobné restrikce. Obvinění z mučení, nucené práce i sterilizace odmítla. Ve své odplatě pokročila také do sektoru obchodu, od středy se silně ohrazuje proti společnostem Nike a H&M.

Čínská média totiž na povrch vytáhla prohlášení obou firem z minulého roku. V něm jejich vedení vyjádřila obavy ohledně svědectví nucené práce z největšího čínského regionu Sin-ťiang. Prohlásila také, že bavlnu, ani jiné materiály, z tamní oblasti pro své výrobky nevyužívá. Uživatelé čínských sociálních médií se nyní těchto výroků chytili a rozpoutali proti nim kritiku. Odmítají například nosit či nakupovat výrobky obou značek. Podobně se stavějí také k firmě Adidas.

Švédská firma H&M prodávající oblečení pak ve čtvrtek ráno zjistila, že některé online čínské e-shopy už její zboží nenabízí. Smazány byly také některé její pobočky z čínských aplikací nabízejících mapy obchodů. Největší vlna nenávistných názorů se pak objevila především na sociální síti Weibo, která připomíná Twitter. Se značkami navíc ruší smlouvy známé osobnosti jako například čínský herec do nedávna zastupující Nike Wang Yibo. Mezi další oponenty z řad celebrit patří Huang Xuan nebo Victoria Song.

Nike a H&M mohou přijít o obchod. Evropská unie zase o projednávanou investiční dohodu

„Šířit pomluvy kvůli bojkotování bavlny z oblasti Sin-ťiang a zároveň chtít vydělávat v Číně peníze? Zbožné přání!“ prohlásil podle BBC jeden z uživatelů na Weibo. Debatu tam odstartovala skupina spadající pod čínskou komunistickou stranu Communist Youth League. V reakci také státní médium CGTN sdílelo na stejné sociální síti video, na kterém má být údajně zobrazena reálná produkce bavlny z regionu Sin-ťiang. Farmáři na něm upozorňují, že o tamní práci mezi sebou kvůli vysokému platu vyloženě bojují.

Ve středu firma H&M prohlásila, že čínské zákazníky respektuje, a že je nadále odhodlána pokračovat v dlouhodobé tamní investici a rozvoji. Švédská společnost má totiž s východní velmocí důležité vztahy. Čína je pro H&M hlavním zdrojem materiálů, důležitý je také její velký trh. Švédsko však bylo jedním z hlavních podporovatelů zavedených sankcí. Kvůli nim je nyní ohrožena i vyjednávaná investiční dohoda s Evropskou unií. Dosud totiž nebyla ratifikována Evropským parlamentem.

Pro některé poslance je pak zvednutí sankcí na evropské politiky podmínkou pro další vyjednávání. Jiní Evropskou komisi kritizují za to, že i přes zvěsti o porušování lidských práv se spoluprací souhlasila. Ta se má soustředit především na udržitelný rozvoj a investice v oblasti zdravotnictví, finančních služeb či elektrických automobilů. Čína je pro Evropskou unii druhým největším obchodním partnerem. Porušování lidských práv muslimské menšiny Ujgurů pod maskou „převýchovných“ programů popsala v prosinci v rozsáhlé reportáži BBC.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ