25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Čínské společnosti získaly další nabídky na těžbu ropy a zemního plynu v Iráku

V posledním licenčním kole v Iráku dominovaly čínské společnosti v nabídkovém řízení na projekty průzkumu těžby ropy a zemního plynu. Ministr ropného průmyslu této blízkovýchodní země potvrdil, že čínské firmy získaly čtyři nabídky a předčily tak ostatní mezinárodní konkurenty.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Aktualizovaná strategie energetické transformace získala na výroční valné hromadě společnosti Shell v Londýně podporu 78 procent akcionářů. Pro rezoluci o klimatu, kterou navrhla aktivistická skupina akcionářů Follow This a 27 dalších investorů, včetně společnosti Amundi SA, největšího evropského správce aktiv, hlasovalo pouhých 19 procent. Tito investoři dohromady spravují fondy přesahující 4 biliony dolarů.

Hlasování představuje významnou ránu pro Follow This, která navrhla klimatické rezoluce na osmi z posledních devíti výročních schůzí společnosti Shell. V roce 2021 dosáhla nejvyšší 30procentní podpory. Letos se skupině podařilo získat podporu akcionářů, jako jsou Scottish Widows Ltd., Candriam a Edmond de Rothschild Asset Management. Ti se zasazují o přísnější emisní cíle v souladu s Pařížskou dohodou o boji proti globálnímu oteplování z roku 2015.

Důvodem je válka na Ukrajině

Po ruské invazi na Ukrajinu a následné energetické krizi v Evropě však obavy o bezpečnost dodávek energie začaly soupeřit se změnou klimatu jako prioritou investorů.

Shell naposledy revidovala svůj plán energetické transformace v březnu a rozhodla se pro méně ambiciózní cíle. Společnost se sídlem v Londýně si nyní klade za cíl snížit do roku 2030 čistou uhlíkovou náročnost o 15 až 20 procent. To představuje snížení oproti předchozímu cíli 20 procent. Rovněž upustila od cíle snížit emise o 45 procent do roku 2035. A to s odkazem na „nejistotu v tempu změn v oblasti přechodu na energetiku“.

Tyto cíle byly vypočteny na základě úrovně emisí v roce 2016. Podpořilo je při posledním hlasování v roce 2021 téměř 89 procent akcionářů.

Zahájení schůze společnosti Shell na chvíli přerušili protestující proti klimatickým změnám, kteří začali skandovat a zpívat, když předseda Andrew MacKenzie zahájil svůj projev. Více než desítka členů ochranky vytvořila před představenstvem společnosti Shell bariéru, než je předseda pověřil, aby začali protestující odvádět.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.