Shell vyvolal u britské veřejnosti vlnu nespokojenosti poté, co oznámil nejvyšší zisky za 115 let. V loňském roce vydělal na zdražující ropě 39,9 miliardy dolarů. Tyto výsledky zveřejnil krátce po oznámení rekordních zisků amerického protějšku BP, píší na AL Jazeera a BBC.
Britský energetický gigant Shell oznámil podle zprávy stanice AL Jazeera nejvyšší zisky za 115 let. V minulém roce vydělal celkem 39,9 miliardy dolarů, čímž překonal poslední rekord 31 miliard dolarů v roce 2008.
„Tyto výsledky ukazují schopnost Shell dodávat životně důležitou energii našim zákazníkům po celém světě,“ prohlásil nový šéf společnosti Wael Sawan. Tento milník však rozzlobil britskou společnost.
What do you make of Shell’s record profits when so many are struggling to pay energy bills?https://t.co/BWiDlM0O9u
— BBC London (@BBCLondonNews) February 2, 2023
Domácnosti zatěžují vysoké náklady zejména kvůli extrémním cenám energií, které vyletěly vzhůru po válce na Ukrajině. Nejen Shell, ale i další energetické firmy z rostoucích cen energií profitují.
Světovým vládám nezbylo nic jiného, než na ně uvalit takzvanou neočekávanou daň. Kritici však tvrdí, že vláda britského premiéra Rishiho Sunaka nechává tyto firmy vydělávat uprostřed energetické krize tučné zisky úmyslně.
„Vzhledem k tomu, že v dubnu čelili Britové nárůstu cen energií o 40 procent, premiér nechává společnosti zpracovávající fosilní paliva vydělávat obrovské zisky,“ tvrdí labouristický politik Ed Miliband.
Nastal čas platit, zní z opozice
Opozice po zveřejnění výsledků Shell naléhá na vládnoucí konzervativce, aby neočekávanou daň zpřísnili. Energetické společnosti platí v Británii 35procentní daň ze zisků utržených z těžby ropy a zemního plynu.
Shell uvedl, že zaplatí za rok 2022 v rámci této daně 134 milionů dolarů a v roce letošním by mohl přijít až o 500 milionů dolarů. To se může zdát málo, Shell však ve Spojeném království získává jen 5 procent příjmů.
Neočekávaná daň se netýká prodeje pohonných hmot na čerpacích stanicích a rafinace ropy. Britská vláda navíc nabízí daňové úlevy těm energetickým společnostem, které zisky investují do nových britských projektů v oblasti těžby ropy.
Bývalá šéfka britských zelených Caroline Green obvinila vládu ze spoluúčasti na znečišťování planety. „Pokud máme mít nějakou budoucnost, musíme fosilní paliva nadobro vyřadit,“ prohlásila Green.
Britská pobočka nevládní organizace Greenpeace uvedla, že nastal čas přimět znečišťovatele platit. „Zatímco Shell počítá své rekordní zisky, lidé po celém světě počítají škody způsobené suchem, vlnami veder a záplavami“ uvádí Greenpeace.
„Žádná společnost by neměla mít z Putinovy nelegální invaze na Ukrajinu takové pobuřující zisky,“ cituje stanice BBC vůdce liberálních demokratů Eda Daveye. „Musíme energetické společnosti řádně zdanit a zajistit, aby se v dubnu opět účty za energie nezvýšily.“
Shell oznámil rekordní zisky krátce po americkém Exxonu. Ropný gigant se sídlem v Texasu loni vydělal rekordních 55,7 miliardy dolarů, což Bílý dům označil za „absurdní“. Firmu obvinil z toho, že tyto peníze strká do kapes vedoucím pracovníkům a akcionářům.