15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

Aktivisté slaví vítězství pro planetu. Nizozemský soud nařídil společnosti Shell intenzivnější snížení emisí

Do roku 2030 musí energetická společnost Shell zredukovat své emise oxidu uhličitého o 45 % ve srovnání s rokem 2019. Rozhodnutí padlo ve středu v nizozemském Haagu poté, co o něj environmentální aktivisté z hnutí Friends of the Earth (FoE) téměř tři roky bojovali. Jedná se o první případ, kdy se musí Pařížské klimatické dohodě legálně podřídit nějaká multinárodní korporace. Vedení firmy Shell uvedlo, že se proti rozsudku odvolá. Uvedl to server BBC.

Průlomový středeční rozsudek Haagského soudu však platí jen v Nizozemí. Aktivisté i novináři se však shodují, že by mělo mít rozhodnutí světový dopad. Další státy ho totiž mohou brát jako důležitý precedent. Případ týkající se korporace Shell předložili před soud roku 2019 aktivisté z hnutí FoE spolu s dalšími šesti organizacemi a asi 17 tisíci nizozemskými občany. „Jedná se o obrovské vítězství pro planetu, naše děti, zkrátka pro nás všechny. Výsledek je jasný, Shell způsobuje nebezpečnou změnu klimatu a musí okamžitě přestat,“ uvedl k rozsudku ředitel FoE Donald Pols.

Nizozemský soud uvedl, že společnost Shell v současnosti neporušuje Pařížskou dohodu. Ta si klade za cíl držet teplotu planety pod 2 stupně Celsia v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí. Soudci však dodali, že způsob, jakým se Shell snaží snižovat emise není konkrétní a je zaměřený spíše na monitorování rozvoje než vlastní aktivitě. Do roku 2030 proto musí emise oxidu uhličitého snížit o 45 procent oproti roku 2019. Jde o první legální rozhodnutí omezující multinárodní korporaci. Jakým způsobem k nařízenému cíli společnost Shell dojde však nechal soud na ní. Korporace Shell se proti rozsudku odvolá.

Shell tvrdí, že pro žalobu neexistuje podklad. „Znamenáte vážnou hrozbu,“ uvedl však nizozemský soud

Energetický gigant Shell loni v září prohlásil, že plánuje dodržovat takzvané net zero emise jak za sebe, tak produkty, které vyrábí, do roku 2050. Znamenalo by to, že veškeré znečišťující látky, které do atmosféry vypustí, vyváží stejným množství jejich odstranění. Toho firmy docílí například investicí do výsadby stromů nebo moderních technologií určených na „čištění“ atmosféry. Z tohoto důvodu také vedení Shell tvrdilo, že pro žalobu neexistuje žádný legální podklad. Aktivisté se však ohradili s tím, že společnost investuje do těžby ropy i plynu, což životní prostředí zásadně ohrožuje.

Ve svém rozsudku pak soudci popsali, že společnosti způsobuje „vážnou hrozbu“ Nizozemcům, a že má proto individuální zodpovědnost za snížení emisí. „Jedná se o rozhodující bod v naší historii,“ sdělil v návaznosti novinářům dle CNN právník FoE Roger Cox. Podle právníků bude mít rozsudek o to větší dopad, jelikož se spoléhal na principy lidských práv.

Podobné odůvodnění totiž mohou využít v budoucnu i jiné státy. Jedná se navíc o třetí podobný případ, kdy musela britsko-nizozemská společnost Shell napravit své chování vůči životnímu prostředí. Měla například zaplatit kompenzace farmářům v Nigérii, kde jim způsobila škodu únikem ropy do delty řeky Niger.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.