18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Americká ekonomika zažila v 1. čtvrtletí 2024 pomalejší růst na pozadí nízkých spotřebitelských výdajů

Podle Úřadu pro ekonomickou analýzu (BEA) zaznamenala americká ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2024 pomalejší růst, než se původně předpokládalo, a to především v důsledku poklesu spotřebitelských výdajů za zboží.

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v prvních třech měsících roku meziročně o 1,3 procenta, což představuje pokles oproti předchozímu odhadu ve výši 1,6 procent.

Hlavní motor hospodářského růstu, osobní výdaje, stoupl o 2,0 procenta, což je méně oproti předchozímu odhadu ve výši 2,5 procenta. Toto zpomalení znamená ztrátu dynamiky na začátku roku 2024 po sérii pozitivních překvapení v roce 2023. Vysoké úrokové sazby, ubývající úspory z dob pandemie a pomalejší růst příjmů patří mezi klíčové faktory, které ovlivňují americké domácnosti a podniky.

Spotřebitelské výdaje byly výrazně nižší, neboť výdaje za zboží, zejména automobily, byly mírnější, než se očekávalo. Zpomalily se také výdaje federální vlády, zatímco dovoz se oproti prvnímu odhadu zvýšil. Poprvé za poslední dva roky čistý vývoz snížil růst.

Poptávka podle ekonomů zůstává silná

Navzdory revizi spotřebitelských výdajů směrem dolů tento pokles částečně kompenzovaly silnější podnikatelské investice a investice do bydlení. Klíčový ukazatel základní domácí poptávky, známý jako konečné tržby soukromým domácím kupujícím, vzrostl o 2,8 procent oproti původně uváděnému růstu o 3,1 procenta. Ekonomové vyzdvihují sílu tohoto ukazatele jako známku toho, že poptávka zůstává silná, i když se celkový údaj o HDP zdá být ve srovnání s ním slabý.

Současně s druhým odhadem HDP zveřejnila BEA také údaje o hrubém domácím důchodu (HDP), dalším primárním ukazateli ekonomické aktivity. Podle této zprávy vzrostl GDI v prvním čtvrtletí o 1,5 procenta.

Pokud jde o inflaci, preferovaný ukazatel Federálního rezervního systému, cenový index výdajů na osobní spotřebu, vzrostl v prvním čtvrtletí anualizovaným tempem 3,3 procenta, což je mírný pokles oproti původní projekci. Růst disponibilního osobního příjmu byl revidován směrem nahoru na 1,9 procent z původních 1,1 procenta, což může být dobrým znamením pro budoucí růst spotřebitelských výdajů, HDP a americkou ekonomiku celkově.

Ekonomové nyní očekávají zveřejnění měsíčních údajů o PCE za duben, které má BEA zveřejnit v pátek, poté, co zprávy z počátku tohoto měsíce ukázaly stagnaci růstu maloobchodních tržeb a pomalejší tempo růstu spotřebitelských cen na počátku druhého čtvrtletí.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ