Společnost AstraZeneca ve čtvrtek zvýšila výhled celoročních zisků poté, co jí silný prodej jejích klíčových léků na rakovinu pomohl překonat čtvrtletní prognózy zisku a tržeb a vyhnal její akcie na 2,5měsíční maximum. Informovala o tom agentura Reuters či server U. S. News.
Anglo-švédská společnost uvedla, že se jí podařilo rozšířit své podnikání v Číně navzdory vleklým lockdownům způsobeným virem covid-19. Také již neusiluje o schválení vakcíny proti covidu v USA.
AstraZeneca raises 2022 earnings outlook after Q3 results beat estimates – https://t.co/UBsKFoVr2R
— Investing.com Stocks (@InvestingStockz) November 10, 2022
AstraZeneca je považována za vedoucího farmaceutického sektoru v Číně, který v loňském roce představoval asi 16 % celkových příjmů společnosti.
Prodeje v Číně poškodily nižší ceny léků, zatímco opatření na omezení šíření covidu zabránila některým pacientům vyhledat lékařskou péči a stanovit diagnózu.
Společnost navzdory tomu ve třetím čtvrtletí vygenerovala 8% růst tržeb v regionu, zatímco očekávala pokles, uvedl generální ředitel Pascal Soriot pro média. Geopolitické výzvy v regionu narůstají kvůli napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem, ale Soriot trvdí, že to zatím společnost neovlivnilo.
„Ve skutečnosti jsme nezažili žádné z těchto potíží, které mohou některá odvětví potkat,“ řekl.
Rostou prodeje léků na rakovinu
Lepší než očekávané prodeje léků proti rakovině společnosti AstraZeneca, včetně Tagrisso, Imfinzi a Enhertu, pomohly překonat čtvrtletní tržby společnosti. Prodeje širšího onkologického portfolia vzrostly o 24 %, jak píše server U. S. News.
AstraZeneca, která vykazuje své výsledky v dolarech, zvýšila svou upravenou prognózu zisku na akcii pro rok 2022. Očekává růst v rámci „vyšších dvacítek až třiceti procent“, přestože silná americká měna bude pravděpodobně brzdit celoroční příjmy a zisk.
Diverzifikované portfolio
Soriot uvedl, že se společnost rozhodla neusilovat o schválení vakcíny proti covid-19 v USA. Zaznamenal klesající poptávku po vakcínách v zemi. Navíc trh prý dobře zásobují injekce mRNA vyráběné konkurenčními společnostmi Pfizer a Moderna, uvádí agentura Reuters.
„Abych byl upřímný, nemělo pro nás žádný smysl pokračovat v této žádosti,“ řekl.
„Zatímco někteří další klíčoví hráči na trhu vakcín covid-19 začali vykazovat pokles dynamiky, diverzifikované portfolio společnosti AstraZeneca… jim umožnilo zůstat na špici a nebýt ovlivněni sníženým globálním zaváděním vakcín,“ uvádí analytik Zhyar Said.