18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Americké zbrojní společnosti jednají o prodeji zbraní do Vietnamu. Měly by konkurovat Ruským dodávkám

Americké zbrojní firmy zvažují dodávky vojenského vybavení, včetně vrtulníků a dronů do Vietnamu. Cílem je, aby země snížila svou závislost na ruských zbraních. Agenturu Reuters o jednání společností s nejvyššími vládními představiteli Vietnamu informovaly dva zdroje.

Zástupci společností Lockheed Martin, Boeing, Raytheon, Textron a IM Systems Group se minulý týden setkaly s představiteli na okraji prvního velkého veletrhu zbraní ve Vietnamu.

Zdroj agentury Reuters, který byl přítomen diskusím o zbraních, uvedl, že se na nich podílelo ministerstvo veřejné bezpečnosti a ministerstvo národní obrany.

Předběžná jednání, která nemusí vést k žádným dohodám, přicházejí v době, kdy národ jihovýchodní Asie hledá nové dodavatele. Ukrajinský konflikt mezitím snižuje schopnosti Ruska, co se týká dodávek zbraní. Rusko bylo po desetiletí hlavním vojenským partnerem Vietnamu.

„Znamená to začátek otevřenější Vietnamské lidové armády vůči americkým zbraním a ochotu zapojit se hlouběji do obrany USA jako celku,“ řekl Nguyen The Phuong, vojenský expert a výzkumník z University of New South Wales.

Problémem by mohla být integrace zbraní

Vojenské dohody s USA čelí mnoha potenciálním překážkám. Mezi ně patří například riziko, že Washington může zablokovat prodej zbraní kvůli lidským právům, obavy z dopadu na napjaté vztahy Hanoje s Čínou či vysoké náklady. Otázkou také je, zda lze systémy vyrobené v USA integrovat se staršími vietnamskými zbraněmi, uvedli analytici.

Osoba, která se setkání zúčastnila, uvedla, že společnosti nabízely řadu vojenského vybavení a vedly „slibné“ diskuse. Šlo například o vrtulníky použitelné pro vnitřní bezpečnost, drony, radary a další systémy pro sledování vzdušného prostoru či moře.

Vietnamská ministerstva obrany a zahraničí na žádost o komentář nereagovala, uvádí server U. S. News.

Další osoba obeznámená s touto záležitostí uvedla, že rozhovory o dronech a vrtulnících začaly již před zbrojním veletrhem a týkaly se více druhů zbraní. Společnost Lockheed Martin, která na akci předvedla stíhací a vojenská dopravní letadla, se také odmítla vyjádřit.

Mluvčí Boeingu předal otázky vietnamskému ministerstvu obrany. Raytheon, Textron a IM Systems Group nereagovaly na žádosti o komentář.

Rusko dodalo 80 % arzenálu země

Diskuze poukazují na rostoucí snahy Spojených států získat vliv v Hanoji, téměř půl století po skončení vietnamské války. Od zrušení zbrojního embarga v roce 2016 se vývoz amerických obranných zbraní do Vietnamu omezil na lodě pobřežní stráže a cvičná letadla. Rusko mezitím dodalo do země asi 80 % arzenálu.

Veletrh zbraní přilákal desítky obranných společností ze 30 zemí. Všechny doufaly, že získají podíl z odhadovaných 2 miliard dolarů, které Vietnam ročně utratí za dovoz zbraní.

Zdroje a analytici uvedli, že Vietnam také zvažuje dohody s dodavateli z Izraele, Indie, evropských zemí a zemí severovýchodní Asie. V posledním desetiletí byl Izrael po Rusku druhým největším prodejcem zbraní do Vietnamu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ