Kvůli zvyšujícím se cenám energií požádala administrativa amerického prezidenta Joe Bidena některé ze států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zpřístupnily své zásoby ropy. Prezident Biden se obrátil především na Čínu, Japonsko, Indii a Jižní Koreu. Jejich úřady však prozatím odmítají s tím, že by podobný krok mohl následně způsobit přebytek ropy na trhu. Ve středu to uvedl server Al Jazeera.
O tom, že americký prezident Biden apeloval na Čínu, Indii a Japonsko se média dozvěděla od tajných zdrojů účastnících se dotyčných jednání. Podle nich si Spojené státy americké přejí zvýšení objemu ropy na trhu proto, aby zaručily snížení cen energií. Jejich růst způsobila především obnova ekonomiky po pandemii. Poptávka po ropě se totiž rychle zvýšila, zásoby jí však neodpovídaly.
Na začátku října proto ceny ropy dosáhly nejvyšší úrovně za posledních sedm let. Současná jednání však většina zapojených států odmítá komentovat. Mluvčí Bílého domu uvedl, že „ještě nepadlo žádné rozhodnutí“. „Můžeme informovat jenom o trvajících konverzacích a o tom, že v současnosti zvažujeme různé nástroje pro další případné kroky,“ dodal. Ve středu to uvedl server Al Jazeera.
Také tajné zdroje upozorňovaly na to, že jednání ještě nejsou zdaleka u konce. Členské státy OPEC totiž navýšení objemu ropy na trhu odmítají především kvůli tomu, že se obávají jeho následného přebytku.
Ekonomická obnova je podle nich stále ještě nestabilní. „Přebytek začne už v prosinci,“ varoval proto podle serveru CNBC generální tajemník OPEC Mohammad Barkindo v úterý. „Jedná se o signály, že musíme být velice, ale velice opatrní,“ dodal.
Snížit ceny ropy chce Biden také kvůli blížícím se volbám
V reakci na Bidenův apel prohlásilo japonské ministerstvo průmyslu, že zatím nedokáže potvrdit obdržené informace. Uvedlo však, že podle japonského zákona nemůže země „vypouštět“ na trh své zásoby ropy proto, aby snížila její cenu. Podobný komentář nabídly také jihokorejské úřady.
„Mohli bychom otevřít další zásoby ropy v případě jejího nedostatku na trhu, ale ne v odpovědi na rostoucí ceny,“ sdělily. Čínské úřady naopak oznámily, že v současnosti pracují na zpřístupnění dalších rezerv.
Skupina OPEC+, která zahrnuje i další producenty ropy, jako je například Rusko, pak v současnosti na trh přidává asi 400 tisíc barelů ropy denně. Skupinové zpřístupnění zásob odmítá i přesto, že k podobnému strategickému kroku přistoupila už dříve. Například roku 2011, když se v Libyi, členském státu OPEC, rozpoutala válka.
Snížit ceny energie by si pak americký prezident Biden přál také proto, že se příští rok budou ve Spojených státech amerických konat střednědobé volby. Rozhodnout mohou o tom, zda si demokraté udrží v Kongresu těsnou většinu.