Nejmenovaní státníci deníku The Guardian prozradily, že britská vláda vypracovala scénáře ekonomického dopadu invaze Číny na Tchaj-wan. Obavy z útoku Lidové osvobozenecké armády rostou. Bývalá britská premiérka Liz Truss proto plánuje vyvinout na vládu Rishiho Sunaka tlak, aby zpřísnil protičínskou politiku.
Zdroj obeznámený se situací pro The Guardian prozradil, že Whitehall vypracoval sérii scénářů ekonomického dopadu invaze Číny na Tchaj-wan. Upozornil však, že se jedná pouze o práci teoretickou. Britská vláda se tímto způsobem pravidelně připravuje na možné nečekané světové události.
Tato práce demonstruje negativní ekonomické vlivy útoku Lidové osvobozenecké armády na Tchaj-wan, co by tyto vlivy pro britskou ekonomiku znamenaly a jak by se s nimi vláda mohla vypořádat. Nejprve je nutné počítat s odvetnými obchodními i hospodářskými sankcemi Západu.
UK rehearsing economic fallout scenarios if China invades Taiwan https://t.co/UOu62k35jx
— The Guardian (@guardian) February 15, 2023
Scénáře však podle státníka počítají s tím, že tato situace by byla nesmírně složitá a zabavování aktiv jako v případě Ruska a osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi po útoku na Ukrajinu by nestačilo. Upozornil nad nutností úplně změnit myšlení.
„Museli byste uvažovat jiným způsobem, než jen porovnávat s tím, co jste udělali někde jinde,“ vysvětlil druhý vládní zdroj pod rouškou anonymity. „Není žádným tajemstvím, že problémy s dodavatelskými řetězci by byly větší,“ uvedl na pravou míru politik.
Největší problém? Mikročipy
Jedním dechem ovšem uklidnil, že komplikovanost problému nutně neznamená jeho neřešitelnost. Za největší problém označil narušení distribuce mikročipů vyráběných na Tchaj-wanu, kterých je již nyní nedostatek.
Invaze Číny na Tchaj-wan se obává celý svět v čele s Američany. Peking sice dává přednost diplomatickému řešení konfliktu, nevyloučil však použití síly v případě, že jej k tomu donutí okolnosti.
Peking nepovažuje Tchaj-wan za samostatný stát, ale oddělenou čínskou provincii. Tchaj-pej naopak následuje demokratické politické smýšlení a vyznává vlastní suverenitu. Washington zemi v případě čínské agrese slíbil vojenskou pomoc.
V posledních dnech napětí mezi USA a Čínou narostlo po sestřelení velkého podezřelého balonu a tří neidentifikovaných objektů. Bývalá britská premiérka Liz Truss přednese v pátek projev v japonském Tokiu v rámci sympozia Meziparlamentní aliance k Číně.
Očekává se, že Truss během projevu vyvine tlak na vládu současného britského premiéra Rishiho Sunaka, aby zaujal „jestřábí přístup“ k politice vůči Číně a zemi překlasifikoval z „výzvy“ na „hrozbu“.