13.9 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Britský poštovní skandál století: Ministryně obchodu obviňuje bývalého šéfa pošty ze lži

Britská ministryně obchodu Kemi Badenoch obvinila bývalého předsedu poštovního úřadu Henryho Stauntona ze lži ohledně řešení skandálu Horizon. Spor vznikl poté, co Staunton v rozhovoru prohlásil, že mu vysoký vládní úředník dal pokyn, aby odložil výplatu kompenzací pro podřízené poštmistry a umožnil tak konzervativcům "dokulhat" do příštích voleb.

Fujitsu získala zakázky za více než 3,4 miliardy liber navzdory roli v poštovním skandálu, který zničil stovky životů

Japonská nadnárodní IT společnost Fujitsu údajně od roku 2019 získala s organizacemi napojenými na ministerstvo financí ve Velké Británii zakázky v hodnotě přes 3,4 miliardy liber. A to navzdory svému zapojení do skandálu s chybou v systému Post Office, vyplývá ze zjištění poslanců parlamentu.

Bývalý vlastník Silicon Valley Bank FDIC se připravuje na boj o 2 miliardy dolarů

Finanční skupina SVB a federální regulátor, který uzavřel svou pobočku Silicon Valley Bank, v úterý na slyšení u konkurzního soudu uvedly, že se rýsuje boj o 2 miliardy dolarů z hotovosti bývalé mateřské společnosti, která byla zabavena spolu s věřitelem. Informovala o tom agentura Reuters či server The Straits Times.

SVB Financial, která v pátek vyhlásila bankrot, v soudních dokumentech uvedla, že americká Federální korporace pro pojištění vkladů podnikla „nevhodná opatření“, aby odřízla mateřskou společnost od hotovosti držené v její bývalé dceřiné společnosti. Tu zabavily regulační orgány, aby zastavily národní run na banky.

Finanční skupina SVB získala v úterý předběžný souhlas soudu, aby utratila pouze zlomek hotovosti, kterou společnost tvrdí, že musí federální regulátoři vrátit. Co se stane se zbytkem peněz, bude třeba rozhodnout v nadcházejících měsících, píše server The Straits Times.

Největší krach banky od krize v roce 2008

Právník SVB Financial řekl americkému konkurznímu soudci Martinu Glennovi na slyšení na Manhattanu, že finanční společnost ztratila přístup ke svým vkladům den předtím, než požádala o ochranu podle kapitoly 11.

„Nejen, že byla odebrána banka, byla odebrána veškerá hotovost,“ řekl James Bromley, právník SVB Financial. Kalifornští bankovní regulátoři 10. března uzavřeli Silicon Valley Bank v největším krachu americké banky od finanční krize v roce 2008.

Spor o 2 miliardy USD staví misi FDIC – vracení peněz vkladatelům – proti prioritám bankrotu, jímž je splácet věřitelům, jako jsou držitelé dluhopisů, kteří mají velké pohledávky vůči SVB.

Kolaps banky se sídlem v Santa Clara v Kalifornii a Signature Bank, dalšího amerického středně velkého věřitele, vyvolal prudký nárůst bankovních akcií. Investoři se obávali dalších tikajících bomb v bankovním systému. Také došlo k převzetí 167 let staré banky Credit Suisse společností UBS Group AG, aby byla odvrácena širší krize.

Není nic špatného na snaze chránit vklady, tvrdí právník FDIC

Kurt Gwynne, právní zástupce FDIC jako správce banky Silicon Valley, na úterním slyšení podle agentury Reuters popřel, že regulační orgány udělaly něco nevhodného. Řekl také, že může dojít ke sporům o peníze, které má SBF Financial uloženy v bance.

„Nebylo nic špatného na zmrazení účtů a snaze chránit vklady“ před vyhlášením bankrotu, řekl Gwynne.

Marshall Huebner, advokát zastupující věřitele, kteří drží více než polovinu dluhopisů SVB Financial, u soudu řekl, že FDIC by nemělo mít povoleno držet vklady mateřské společnosti neomezeně dlouho, zatímco věřitelům dluží 3,4 miliardy dolarů.

Gwynne uvedl, že FDIC a další regulační orgány podnikly kroky k pojištění všech bankovních vkladů jako způsob, jak zabránit bankovní panice. Bez těchto kroků by ve SVB Financial nebylo nic cenného, o co by se dalo bojovat.

Dodal také, že SVB Financial není jen vkladatelem, ale také akcionářem banky a akcionáři nejsou chráněni regulátory.

Manažeři byli zažalováni akcionáři

Zatímco SVB Financial ztratila přístup k přibližně 2 miliardám dolarů, stále má přístup k více než 180 milionům dolarů na účtech v jiných bankách. Glenn řekl, že je připraven umožnit SVB Financial použít až 100 milionů dolarů na investiční činnost.

FDIC v soudních podáních uvedlo, že drží finanční prostředky SVB Financial, zatímco prošetřuje potenciální nároky vůči ní.

SVB Financial a dva vrcholní manažeři byli minulý týden žalováni akcionáři, kteří je obvinili ze zatajování toho, jak rostoucí úrokové sazby způsobí, že jednotka Silicon Valley Bank bude „zvláště náchylná“ na útok na banky.

SVB Financial má dluh ve výši 3,4 miliardy dolarů a podle soudních podání spravuje asi 9,5 miliardy dolarů peněz jiných investorů napříč svým portfoliem rizikového kapitálu a úvěrových fondů.

Silicon Valley Bank byla největším aktivem SVB Financial a představovala více než 15,5 miliardy USD z celkových aktiv SVB Financial ve výši 19,7 miliardy USD.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.