18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Itálie po kritice EU oslabuje plán na podporu hotovostních plateb

Itálie po kritice ze strany úřadů Evropské unie zruší část svých plánů na usnadnění hotovostních plateb za zboží a služby. Řekl to v neděli ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti. Informaci přinesla agentura Reuters a další servery.

Vláda ve svém návrhu rozpočtu na rok 2023 navrhla změnu současného systému, ve kterém prodejcům hrozí pokuty, pokud odmítnou přijímat platby kartou. Uvedla, že za transakce v hotovosti pod 60 eur nebudou uvalovány žádné sankce.

Tento krok vyvolal kritiku ze strany Evropské komise. Ta tvrdí, že není v souladu s předchozími doporučeními EU Itálii, aby zvýšila dodržování daňových předpisů. Giorgetti v neděli pozdě večer v parlamentu prohlásil, že vláda ustoupila, informuje agentura Reuters.

„Máme v úmyslu zrušit opatření na prodejních místech,“ uvedl v prohlášení o rozpočtu s tím, že mohou být zavedena určitá kompenzační opatření, která pomohou obchodníkům platit provize z karetních transakcí.

„Doufám, že dojde k dalším reflexím na evropské úrovni,“ dodal.

Obchodníkům se nelíbí provize za platby kartou

Země patří v Evropě v přijímání digitálních plateb na spodní místa v žebříčku. Podle indexu Cash Intensity Index (ICC) patří mezi 30 největších ekonomik světa „nejvíce závislých na hotovosti“, uvádí server CBC.

„Samozřejmě přijímám karty, zejména proto, že jimi chtějí turisté platit,“ řekl Alfredo Russo, který provozuje obchod se smaženým jídlem a pizzou v historickém centru Neapole. „Cílení na malé podniky, aby nebrali karty za malé částky, je válka proti chudým,“ dodává však. „Vláda by se měla zaměřit na to, aby šla po velkých podvodnících.“

Stejně jako mnoho obchodníků nemá Russo v lásce provizi ve výši 1,95 procenta, kterou platí bance za elektronické platby.

Zvýšení stropu na platby v hotovosti

Podle opozice a ekonomů by tento krok podpořil černou ekonomiku. Kritici tvrdí, že hotovostní platby povzbuzují daňové podvodníky v zemi, kde je podle údajů ministerstva financí ročně obcházeno kolem 100 miliard eur na daních a sociálních příspěvcích.

Současný zákon schválil bývalý premiér a bývalý prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Pokuty ve výši 30 eur plus 4 % z hodnoty transakce byly jednou z podmínek pro tranši 21 miliard eur z peněz Evropského fondu na obnovu po pandemii covid-19. Řím ji vyjednal v první polovině tohoto roku.

Navzdory nejnovějšímu vývoji je premiérka Giorgia Meloniová, která se úřadu ujala v říjnu, nadále shovívavější vůči hotovosti než její předchůdci.

Její první rozpočet, který musí do konce roku schválit parlament, zvyšuje od příštího roku limit pro platby v hotovosti na 5 000 eur, oproti předchozímu stropu 1 000 eur.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ