12.6 C
Czech
Čtvrtek 1. června 2023

UBS kupuje Credit Suisse. Centrální banky se snaží uklidnit trhy

Některé z největších světových centrálních bank se v neděli sešly, aby zastavily šíření bankovní krize. Švýcarské úřady dosáhly historické dohody, když v neděli přesvědčily UBS Group AG, aby koupila konkurenční Credit Suisse. Informovala o tom agentura Reuters, CNN a další servery.

Největší švýcarská banka UBS souhlasila s nákupem svého rivala Credit Suisse v rámci nouzové záchranné dohody zaměřené na zastavení paniky na finančních trzích vyvolané krachem dvou amerických bank začátkem tohoto měsíce. Převezme tak ztráty ve výši až 5,4 miliardy dolarů.

„UBS dnes oznámila převzetí Credit Suisse,“ uvedla švýcarská národní banka v prohlášení. Záchrana podle ní „zajistí finanční stabilitu a ochrání švýcarskou ekonomiku“.

UBS zaplatí za Credit Suisse 3 miliardy švýcarských franků (3,25 miliardy dolarů), což je asi o 60 % méně, než měla banka, když se trhy v pátek uzavřely, píše server CNN. Akcionáři Credit Suisse budou z velké části vymazáni a obdrží ekvivalent pouhých 0,76 švýcarského franku v akciích UBS za akcie, které měly v pátek hodnotu 1,86 švýcarských franků.

Výjimečně nebude dohoda potřebovat souhlas akcionářů poté, co švýcarská vláda souhlasila se změnou zákona, aby odstranila jakoukoli nejistotu ohledně dohody.

UBS a Credit Suisse patří mezi 30 nejvýznamnějších bank v globálním finančním systému a dohromady mají aktiva téměř 1,7 bilionu dolarů.

Nejlepší možné řešení

Tlak na UBS pomohl uzavřít nedělní dohodu. „Ve Švýcarsku je to historický den. A den, o kterém jsme upřímně doufali, že nenastane,“ řekl analytikům v konferenčním hovoru předseda UBS Colm Kelleher. „Rád bych jasně řekl, že i když jsme zatím nezahájili diskuse, věříme, že tato transakce je pro akcionáře UBS finančně atraktivní,“ řekl Kelleher.

Generální ředitel UBS Ralph Hamers řekl, že je stále potřeba dopracovat mnoho detailů. „Vím, že stále musí existovat otázky, na které jsme nebyli schopni odpovědět,“ řekl. „A já to chápu, a dokonce se za to chci omluvit.“

„Vzhledem k nedávným mimořádným a bezprecedentním okolnostem představuje oznámená fúze nejlepší dostupný výsledek,“ uvedl v prohlášení předseda Credit Suisse Axel Lehmann.

Globální bankovní krize

Brzy po nedělním oznámení přišly americká centrální banka, Evropská centrální banka a další hlavní centrální banky s prohlášeními, aby uklidnily trhy. Ty se potýkají s bankovní krizí, která začala kolapsem dvou amerických bank začátkem tohoto měsíce.

S&P 500 a Nasdaq futures posílily o 0,4 %, oba vrátily některé dřívější zisky. Nový Zéland při otevření propadl a australské akcie otevřely se ztrátou 0,5 %. Bezpečný dolar ztratil půdu pod nohama vůči libře a euru, ale oproti jenu rostl, informovala agentura Reuters.

Fed uvedl, že se spojil s centrálními bankami v Kanadě, Anglii, Japonsku, EU a Švýcarsku v koordinované akci na zvýšení likvidity trhu. ECB slíbila, že v případě potřeby podpoří banky v eurozóně úvěry a dodala, že švýcarská záchrana Credit Suisse byla „nástrojem“ pro obnovení klidu.

Předseda Fedu Jerome Powell a ministryně financí USA Janet Yellen uvítali oznámení švýcarských úřadů. Švýcary pochválila i Bank of England. „Větší rizikové prostředí pro finance vede k hromadění kapitálu a podstupování rizika, méně a více konzervativnímu investování a půjčování a nevyhnutelně nižšímu růstu,“ řekl Lloyd Blankfein, bývalý předseda představenstva a generální ředitel Goldman Sachs.

„Zatímco některé banky mají problém se špatně řízeným, koncentrovaným rizikem, celkový bankovní systém je extrémně dobře kapitalizovaný a je podstatně přísněji regulován než v předchozích náročných časech.“

Investoři jsou opatrní

Někteří investoři víkendové kroky uvítali, ale zaujali opatrný postoj. „Za předpokladu, že trhy nevyčmuchají další přetrvávající problémy, myslím, že by to mělo být docela pozitivní,“ řekl Brian Jacobsen, hlavní investiční stratég společnosti Allspring Global Investments.

Problémy přetrvávají v americkém bankovním sektoru. Bankovní akcie zůstaly pod tlakem navzdory snaze několika velkých bank uložit 30 miliard dolarů do First Republic Bank, instituce otřesené selháním Silicon Valley a Signature Bank.

Vklady amerických bank se stabilizovaly, odlivy se zpomalily nebo zastavily a v některých případech se obrátily, uvedl v neděli americký úředník. Dodal, že problémy Credit Suisse nesouvisejí s nedávnými výběry vkladů amerických bank a že americké banky mají omezenou expozici vůči Credit Suisse.

Předseda UBS Colm Kelleher během tiskové konference řekl, že ukončí činnost investiční banky Credit Suisse, která má tisíce zaměstnanců po celém světě. UBS uvedla, že do roku 2027 očekává roční úspory nákladů ve výši přibližně 7 miliard dolarů.

Švýcarská centrální banka uvedla, že nedělní dohoda zahrnuje 100 miliard švýcarských franků (108 miliard dolarů) jako pomoc s likviditou pro UBS a Credit Suisse. Akcionáři Credit Suisse obdrží 1 akcii UBS za každých 22,48 držených akcií Credit Suisse, což odpovídá 0,76 švýcarských franků za akcii v celkové výši 3 miliardy franků, uvedla UBS.

Akcie Credit Suisse minulý týden ztratily čtvrtinu své hodnoty. Banka byla nucena čerpat finanční prostředky centrální banky ve výši 54 miliard dolarů, zatímco se snažila vzpamatovat ze skandálů.

Sledujte nás na sítích

Díky AI může nyní každý být programátorem, říká šéf Nvidie

Umělá inteligence znamená, že každý se nyní může stát počítačovým programátorem. Vše, co potřebuje, je mluvit s počítačem. Řekl to v pondělí generální ředitel Nvidia Corp Jensen Huang, když oslavoval konec „digitální propasti“.

Ryanair předpovídá silné léto po téměř rekordním ročním zisku

Ryanair dosáhl v roce do 31. března téměř rekordního celoročního zisku. Je opatrně optimistický, že robustní letní poptávka zajistí v příštích 12 měsících další mírný růst i přes zvýšené náklady na palivo.

NEJNOVĚJŠÍ

Díky AI může nyní každý být programátorem, říká šéf Nvidie

Umělá inteligence znamená, že každý se nyní může stát počítačovým programátorem. Vše, co potřebuje, je mluvit s počítačem. Řekl to v pondělí generální ředitel Nvidia Corp Jensen Huang, když oslavoval konec „digitální propasti“.

Ryanair předpovídá silné léto po téměř rekordním ročním zisku

Ryanair dosáhl v roce do 31. března téměř rekordního celoročního zisku. Je opatrně optimistický, že robustní letní poptávka zajistí v příštích 12 měsících další mírný růst i přes zvýšené náklady na palivo.