21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Indičtí zemědělci pokračují v protestním pochodu do Dillí kvůli cenám plodin

Indičtí zemědělci, kteří již týden protestují, odmítli vládní návrh na výkup některých plodin za garantované ceny po dobu pěti let. Protestující, kteří se minulý týden zastavili přibližně 200 kilometrů od Dillí, oznámili, že tento týden obnoví svůj pochod do hlavního města.

Ceny těstovin stoupají. Na vině je sucho v Kanadě

Milovníci těstovin se musí připravit na to, že zaplatí za své oblíbené jídlo ještě vyšší ceny. Sucho v Kanadě a špatné počasí v Evropě poškozují úrodu tvrdé pšenice a snižují zásoby dostupné pro mlynáře a potravinářské společnosti.

Extrémní sucho ve Španělsku ohrožuje tamní produkci olivového oleje

Extrémní vedra a nedostatek srážek ve Španělsku ohrožují produkci olivového oleje. V případě, že se počasí v následujících týdnech nezlepší, ceny tohoto produktu porostou. Varoval před tím španělský ministr zemědělství. Problému se suchem a špatnou úrodou čelí také Itálie. Informoval o tom Bloomberg, The Guardian a BBC News.

Španělský ministr zemědělství Luis Planas varoval, že extrémní vedra a nedostatek srážel sníží produkci olivového oleje v zemi.

„Pokud v nadcházejících týdnech nenastane žádná teplotní úleva nebo deště, mohla by být letošní úroda oliv mnohem nižší než ta loňská,“ sdělil Planas agentuře Bloomberg.

Deník The Guardian informoval, že ceny referenčního olivového oleje z Jaénu v jižním Španělsku vykázaly v červnu podle mezivládní organizace International Olive Council meziroční růst o 8,3 procenta na 327 eur za 100 kilogramů.

Kyle Holland, analytik ze skupiny pro průzkum trhu Mintec, varoval před propadem produkce olivového oleje ve Španělsku o 25 až 30 procent.

„Vzhledem k tomu, že Španělsko má lví podíl na celosvětové produkci olivového oleje, tohle snížení by znamenalo zpřísnění celosvětové dostupnosti. Pokud jde o budoucnost, účastníci na trhu očekávají, že pokud se počasí nezlepší, ceny nadále porostou,“ řekl Holland.

Méně oliv, větší poptávka

Stanice BBC News kontaktovala společnost Acesur, která potvrdila, že zákazníci ve Spojeném Království mohou očekávat zvýšení cen olivového oleje o 20 až 25 procent.

Španělsko je největším dovozcem olivového oleje. Zhruba 43,8 procenta světové produkce pochází ze Španělska.

Propadem produkce olivového oleje je ohrožena také Itálie, která trpí nejhorším suchem za posledních 70 let. Italská produkce oleje podle odhadů letos poklesne oproti minulému roku o 20 až 30 procent. Očekává se také horší sklizeň meruněk, broskví a hrušek v zemi.

Ceny olivového oleje zvyšuje také válka na Ukrajině. Země platí za největšího dovozce slunečnicového oleje. Přerušení dodávek a zvyšující se ceny tohoto produktu přiměly spotřebitele sáhnout po jiné alternativě, olivovém oleji.

Úlevou může být dohodnutý koridor, díky němuž ukrajinské přístavní město Oděsa začátkem měsíce opustila první loď naložená obilím a slunečnicovým olejem.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.