26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Společnost Mastercard v USA zakázala nákupy konopí pomocí svých debetních karet

Mastercard požaduje, aby americké obchody s konopím přestaly přijímat debetní karty. Uvedla, že společnosti zabývající se finančními platbami musí přestat umožňovat americkým zákazníkům nakupovat legální marihuanu v obchodech pomocí jejích debetních karet.

Vlci mohou zabránit srážkám aut se zvěří i pomoci ekonomice

Ve Wisconsinu na severu Spojených států amerických došlo dle nové studie k poklesu počtu srážek aut s jeleny. Do oblasti se totiž vrátili vlci obecní (Canis lupus), kteří využívají silnice jako koridory a jeleni se tak drží dál. To přináší hned několik výhod, mimo jiné milionové úspory. Informuje o tom server ScienceNews.

Ekonomka Jennifer Raynor a její kolegové se rozhodli analyzovat údaje o populacích vlků, jelenů a srážkách jelenů s vozidly. Získané údaje pocházely ze 63 okresů ve Wisconsinu z let 1988 až 2010. Studie se objevila 24. května v Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vlci obecní mají hned v několik ohledech vliv na jeleny a díky tomu tak často nedochází k nebezpečným srážkám těchto zvířat s vozidly. Počet srážek dle studie klesl v oblastech, kam se vlci vrátili, v průměru o 24 procent.

Vlci obecní totiž mimo jiné pomáhají udržet populace jelenů pod kontrolou. Ve 29 okresech, kde se vlci vyskytovali, se populace jelenů snížily, což přispělo ke snížení počtu srážek přibližně o 6 %.

Za zbytek dle týmu může přítomnost vlků v blízkosti silnic, které používají jako koridory a vytvářejí tím takzvanou „krajinu strachu“. To tak jeleny drží od silnic dál.

Výsledky proto ukazují, že v případě, že se populace jelenů snaží redukovat lovci, nemá to stejný efekt jako predátoři.

Nejzajímavější pro mě na výběru Wisconsinu pro případovou studii je to, že se jedná o krajinu ovládanou lidmi,“ říká Raynor.

Průměrně došlo v okresech s vlky k poklesu o 38 srážek ročně. Dle týmu vědců se odhaduje úspora na 10,9 milionů dolarů ročně v celém státě. V porovnání s tím stát za posledních 35 let zaplatil kolem 3 milionů dolarů, aby nahradil škody způsobené vlky.

Efekt to nemusí mít ovšem jen na počet nehod, ale také na snížení škod v zemědělství či výskyt lymské boreliózy, která je přenášená klíšťaty.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.