Nedávné oznámení OPEC+ o odložení plánovaného zvýšení těžby výrazně ovlivnilo světové ceny ropy, které v důsledku toho prudce vzrostly. Navzdory tomu analytici varují, že udržitelnost tohoto nárůstu je vzhledem k současné ekonomické situaci v Evropě, kde se výroba nadále potýká s problémy, sporná.
Rozhodnutí upřednostnit podporu cen odráží strategii skupiny při orientaci ve složité dynamice trhu a jeho dlouhodobé důsledky zůstávají nejasné.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci, označovaní jako OPEC+, se rozhodli pozastavit plánované zvýšení těžby o 180 000 barelů denně stanovené na prosinec s odkazem na nepříznivé podmínky na trhu. Ty nadále stlačují ceny ropy. Přímým důsledkem byl prudký růst cen ropy na začátku týdne, kdy cena ropy Brent krátce po oznámení OPEC+ dosáhla 74,37 USD za barel a cena ropy West Texas Intermediate 70,75 USD za barel. Podle analytiků společnosti ING toto zpoždění v obnovení dodávek naznačuje posun v zaměření OPEC+ směrem k udržení cenové stability spíše než k honbě za tržním podílem za cenu nižších cen.
„Odklad do ledna sice nijak výrazně nemění základní ukazatele, ale potenciálně způsobuje, že trh musí přehodnotit strategii OPEC+,“ poznamenali analytici ING Warren Patterson a Ewa Manthey. Zdůraznili obnovenou připravenost skupiny podporovat ceny v podmínkách ekonomické nejistoty. Přetrvávají však obavy týkající se budoucích podmínek na trhu, zejména možnosti přebytku nabídky v roce 2025, pokud se nepodaří udržet snížení produkce.
Yeap Jun Rong, analytik společnosti IG, však vyjádřil skepsi ohledně dlouhodobosti nedávného cenového růstu. Zmínil, že ceny by mohly čelit odporu kolem 78 USD za barel. Pochybuje o udržitelnosti růstu cen.
#Oilprices continued to climb on Monday, gaining over $1 following OPEC+‘s announcement to postpone plans for an output increase by one month. This decision comes as the market prepares for a week that includes a U.S. presidential election and a significant meeting in China. Read… pic.twitter.com/3WrUtI1FS2
— Economy Middle East (@Economy_ME) November 4, 2024
Ekonomická nejistota komplikuje situaci
Evropský výrobní sektor se potýká s poklesem, který trvá již 28 měsíců. Je to znepokojivý hospodářský obraz. Ekonomové jsou skeptičtí ohledně oživení průmyslu, zejména v Německu a Francii. Zde soustavný pokles zdůraznil problémy, kterým tyto tradiční hospodářské velmoci čelí.
Index nákupních manažerů (PMI) naznačuje mírné zlepšení, ale zůstává pod kritickou hranicí 50, která znamená pokles. Melanie Debono, hlavní ekonomka pro Evropu ve společnosti Pantheon Macroeconomics, poznamenala, že „jen málo nasvědčuje tomu, že rutina v průmyslu končí“. Ekonomická nejistota podle ní může přetrvávat, což dále komplikuje situaci pro ceny ropy.
Vzhledem k tomu, že se rozhodnutí OPEC+ odehrávají na pozadí poklesu výroby a hospodářských potíží v Evropě, může trvanlivost nedávného růstu cen ropy záviset na širších hospodářských reformách v regionu. Opožděné zvyšování produkce a rostoucí ceny mohou přinést dočasnou úlevu, ale bez výrazného obratu v poptávce a výrobních trendech analytici varují, že ceny ropy mohou v blízké budoucnosti zaznamenat další výkyvy.