Čínská ekonomika loni rostla kvůli politice nulového covidu nejpomaleji za téměř půl století, překonala však očekávání ekonomů. Ti jsou však s optimismem opatrní. Druhá největší ekonomika světa totiž letos může „zakopnout“ o v populaci se nekontrolovaně šířící koronavirus. Informují o tom BBC a The Guardian.
Čínský Statistický úřad uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) v zemi loni vzrostl o tři procenta. Jedná se o nejhorší výsledky od roku 1976, kdy zemřel předseda čínské komunistické strany a diktátor Mao Ce-tung.
Ekonomové však čekali horší výsledky. „Údaje byly silnější, než jsme očekávali. Přesto odhaduji prudký zásah do ekonomiky v důsledku politiky nulového covidu a majetkových propadů v roce 2022,“ řekla pro BBC News Jacqueline Rong z banky BNP Paribas.
China 2022 economic growth hit by Covid restrictions https://t.co/0sgxgosCdU
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 17, 2023
The Guardian připomíná, že i Čínu zasáhla válka na Ukrajině a energetická krize. Druhé největší světové ekonomice však nejvíce uškodila politika nulového covidu. Ta nejen že vyvolala vlnu nepokojů frustrovaných obyvatel, ale prudce zpomalila čínskou ekonomiku.
Sociální nepokoje koncem minulého roku přiměly vládu veškerá opatření zrušit a vsadit na očkování. Omylem tak pustila covid-19 „z vodítka“ a on se nyní nekontrolovaně šíří 1,4miliardovou populací.
Hlavně nesmí Čína uhnout z kurzu
To je hlavním důvodem opatrnosti ekonomů s optimismem, zahlcení Číny covidem-19 může vést k dalšímu zpomalení čínské ekonomiky. Navíc upozorňují na větší průkaznost trajektorie dat než samotných čísel.
Kromě růstu HDP Čína zveřejnila i prosincové výsledky nad očekáváním v maloobchodních tržbách a průmyslové aktivitě. „To není špatná zpráva pro čínskou ekonomiku. Skoro to vypadá, jako by se spotřeba domácností dobře držela i přes nárůst infekcí na konci loňského roku,“ ohodnotil situaci Qian Wang z investiční firmy Vanguard.
„Nejdůležitější je, aby Čína držela kurz a neustoupila od svého znovuotevírání,“ myslí si šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgieva. Ona na Peking naléhala, aby se od současného směru neodvracel.
V posledních dnech a týdnech varují ekonomové před špatnou situací ve světě. Globální ekonomice podle Světové banky „dýchá na zátylek“ recese. Ale shodují se na jednociferné inflaci do konce roku.