21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Čínský regulátor varuje banky před prodejem jüanů

Čínský devizový regulátor ve středu telefonoval několika bankám, aby je varoval před agresivním prodejem čínské měny. Čínský jüan vůči dolaru klesá a telefonáty naznačují, že úřadům může být rychlost poklesu nepříjemná. Informovala o tom agentura Reuters, U.S. News a další servery.

Jüan vyskočil na 6,8605 za dolar v offshore obchodu poté, co agentura Reuters zveřejnila zprávy o telefonních hovorech.

Měna ve středu dosáhla dvouletého minima na 6,8704 a v srpnu zatím klesla asi o 1,8 %. To je částečně odraz zisků z dolaru s růstem úrokových sazeb v USA, ale také reakce na zpomalující se čínskou ekonomiku.

„Příliš velký nákup v dolarech skončil telefonátem z centrální banky,“ řekl jeden ze zdrojů v bance. Čtyři lidé obeznámení s hovory požádali o anonymitu, protože nebyli oprávněni informace zveřejnit, jak uvádí agentura Reuters.

V reakci na žádost agentury o komentář ohledně toho, že regulátor kontaktoval banky, Státní správa deviz (SAFE) uvedla, že nezaznamenala, že by instituce v srpnu, kdy byla tržní nabídka a poptávka stabilní, bezdůvodně nakupovaly velké množství deviz.

Dodala, že jüan zůstal odolný ve srovnání s jinými nedolarovými měnami po nedávném rychlém nárůstu dolaru, zatímco silný obchodní přebytek Číny a využití zahraničního kapitálu nadále hrají zásadní roli ve stabilizaci přeshraničních toků.

„Devizová očekávání jsou stabilní, což pomáhá udržovat směnný kurz jüanu v podstatě stabilní na rozumné a vyvážené úrovni,“ uvedl SAFE v e-mailovém prohlášení pro Reuters.

Ekonomika v útlumu

U.S. News také uvádí, že srpnový pokles jüanu je nejstrmější od dubna, kdy Čína snížila požadavky bank na měnové rezervy, aby podpořila jüan. Dříve ve středu čínská státní média citovala analytiky trhu, kteří uvedli, že jüan nemá základ pro dlouhodobé znehodnocení. Úředníci však zatím o pohybech trhu mlčí.

Ken Cheung, hlavní asijský FX stratég v Mizuho Bank, prohlásil, že krok regulátora naznačuje, že očekávání znehodnocení jüanu se začala zvyšovat. „Úřady mohou chtít stabilizovat očekávání trhu, než navedou jüan k řádnému oslabení,“ řekl Cheung.

Nedávné ekonomické ukazatele vypovídají o tom, že čínská ekonomika je v útlumu. Silný export země, jediný světlý bod, by mohl čelit tlaku slábnoucí globální poptávky.

Odlivy z dluhopisového trhu a překvapivé snížení dvou klíčových úrokových sazeb minulý týden také zvýšily tlak na jüan, protože výnosy a měnově-politické sazby se liší od ostatních velkých ekonomik, kde inflace podněcuje ke zvýšení.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.