18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

Facebook odstraní svůj software na rozpoznávání obličejů

Kvůli obávám z nedostatečného zabezpečení, rasovým předsudkům a nepřesnému fungování odstraní Facebook svůj software na rozpoznávání obličejů. Stránka využívala systém při identifikaci lidí na fotografiích a videích, kteří k tomu udělili svůj souhlas. Společnost Meta vlastnící Facebook zároveň v úterý oznámila, že záznamy obličejů vymaže. Odstraní tak data více než miliardy lidí. Uvedl to server BBC.

Přesné regulace ohledně používání softwaru na rozpoznávání obličejů ještě nejsou známé, přesto se více firem rozhodlo jej přestat využívat. Do jisté míry totiž narušuje soukromí uživatelů, může sloužit ke zneužití a také podporuje rasové předsudky a diskriminaci. V úterý proto Facebook oznámil, že svůj vlastní systém odstraní, spolu s daty miliardy uživatel, kteří své informace stránce poskytli.

Systém sociální síti Facebook sloužil především pro snazší rozpoznávání lidí na fotografiích nebo videích, která uživatelé přidávali. Mohla jim tak zároveň rozesílat upozornění pokaždé, když někdo přidal příspěvek s dotyčnou osobou. Nyní však společnost Meta usoudila, že zápory převážily výhody podobného systému. Uvedl to server BBC.

„S narůstající nejistotou ohledně fungování softwarů na rozpoznávání obličejů jsme usoudili, že je vhodné omezit jejich využití na užší okruh funkcí,“ uvedl viceprezident pro umělou inteligenci společnosti Meta Jerome Pesenti ve svém blogu. Podle serveru CNN to však neznamená, že by Facebook se softwarem přestal pracovat úplně.

I nadále ho může využít jako součást jiných funkcí svých sociálních sítí nebo třeba ve futuristickém projektu brýlí, které by dokázaly fotit. „Stále vidíme tuto technologii jako mocný nástroj, například v případě ověřování identity nebo snaze předejít podvodu,“ doplnil ve svém příspěvku Pesenti.

Kvůli softwaru na rozpoznávání obličejů byli dříve zatčeni nevinní lidé

V minulosti podobné softwary opustily také společnosti jako Amazon, Microsoft nebo IBM a předaly je do rukou policie. Ukázalo se totiž, že ještě nejsou tak spolehlivé, jak se myslelo. Nejsou například příliš přesné při rozpoznávání asijských nebo africko-amerických obličejů.

Kvůli špatnému využití podobného softwaru byli totiž v minulosti zatčeni nevinní lidé s tmavší barvou pleti. V některých amerických státech a městech proto vznikají pravidla, která podobné softwary omezují nebo zakazují.

Objevuje se přesto otázka, zda odstranění systému na rozpoznávání obličejů není ze strany Facebooku jenom další pokus o odvrácení pozornosti od jeho narůstající kritiky. Média usuzují, že z podobného důvodu se také minulý týden společnost Facebook přejmenovala na Meta. Upozornit tím chce podle jejího šéfa Marka Zuckerberga na své budoucí plány vyvíjet virtuální svět zvaný metaverse.

Nátlaku však v současnosti společnost čelí především kvůli uniklým interním dokumentům dokazujícím, že Facebook dlouhodobě věděl o škodlivosti svých produktů, ale nijak proti tomu nezakročil. Do médií výzkumy vypustila whistleblowerka a bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ