25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Gazprom dnes omezil dodávky plynu přes Nord Stream 1

Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes snížil dodávky ropy do Německa přes plynovod Nord Stream 1. Společnost tvrdí, že tak učinila kvůli dalším servisním pracím na turbíně. Německo oponuje, že neexistuje žádný důvod k omezení přítoku plynu. Podle Ukrajiny vede Kreml s Evropou energetickou válku. Informovala o tom stanice BBC News a agentura Reuters.

Rusko dnešním dnem snížilo dodávky plynu do Evropy o polovinu. Ruská plynárenská společnost Gazprom o tom informovala již v pondělí a jako důvod podle BBC uvedla servisní práce na turbíně Siemens Energy.

Podle německé vlády měla být turbína zavedena až v září, přičemž pro omezení dodávek zemního plynu do Evropy neexistuje technický důvod.

Lídři evropských států se domnívají, že Kreml používá plyn jako politickou páku na Západ. Ukrajina obvinila Rusko z plynové války s Evropou a snahy vyvolat teror. Kreml to ovšem popírá.

Aktuálně proudí Nord Stream 1 do Evropy 20 % kapacity plynu. Mělo by jít asi o 33 milionů kubických metrů za den.

Ceny plynu kvůli omezeným dodávkám opět rostly. Evropa zaznamenala nárůst o 9 %, Spojené království o 7 %.

Další omezení dodávek společností Gazprom vyvíjí tlak na Evropu, aby se zbavila energetické závislosti na Rusku.

Evropa zimu za současné situace zvládne  

Evropská komise minulý týden oznámila plány na snížení spotřeby plynu. Členské státy Evropské unie (EU) by měly snížit svou spotřebu v následujících 7 měsících o 15 %.

Omezení je dobrovolné, v případě nutnosti jej však Komise může změnit na povinné.

Analytici z Královské kanadské banky podle Reuters uvedli, že tento plán může Evropě pomoci zimu přečkat, ale pouze za předpokladu, že bude plyn z Ruska plynovodem Nord Stream 1 proudit alespoň z 20 až 50 %.

Gazprom poprvé snížil dodávky plynu do Evropy v červnu. Jako důvod uvedl zpoždění dodání turbíny, kterou odmítala Kanada vydat kvůli západním sankcím. Nakonec ji však přes Německo do Ruska poslala.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

1 komentář

  1. Zatopí si v zimě houfnicemi, transportéry a protitankovými zbraněmi a bude jim dostatečně teplo.

Comments are closed.