17.4 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

Gazprom obnovil dodávky plynu do Evropy

Rusko ve čtvrtek obnovilo po desetidenní pravidelné každoroční odstávce plynovodu Nord Stream 1 dodávky plynu do Evropy. Lídři evropských států se obávali, že Kreml dodávky neobnoví. Plynovodem však zatím proudí pouze 40 % kapacity plynu. Informovala o tom stanice BBC a deník The Financial Times.

Ruský plynárenský gigant Gazprom ve čtvrtek obnovil dodávky plynu do Evropy plynovodem Nord Stream 1. Evropská komise přitom v obavách z definitivního přerušení dodávek vyzvala jednotlivé státy, aby v příštích sedmi měsících snížily spotřebu zemního plynu o 15 %.

K přerušení dodávek došlo kvůli pravidelné každoroční údržbě plynovodu. Evropské státy však věřily, že Kreml situace využije a dnešní den své závazky plynárenská společnost nedodrží.

Nord Stream 1 zatím dodává pouze 40 % kapacity ruského plynu. Německo z toho důvodu varuje, že obnovení jeho dodávek ještě neznamená, že Gazprom vzhledem k západním sankcím a celkovému napětí své smluvní závazky dodrží.

Politická páka a prostředek k vydírání

V červnu Gazprom snížil dodávky plynu do Německa o 40 %. Zdůvodnil to technickými problémy s kompresní turbínou.

Servis turbíny probíhal v Kanadě. Kyjev však naléhal, ať turbína v Kanadě zůstane. Jejím vracením by totiž porušila západní sankce uvalené na Rusko. Pokud by Kanada turbínu nevrátila, Gazprom by dodávky plynu do Německa ještě snížit.

Kanada však turbínu navzdory sporu s Ukrajinou poslala do Německa, odkud poputuje do Ruska. Rusku už však evropské státy nedůvěřují a domnívají se, že plné dodávky plynu neobnoví. To mimo jiné tvrdí také analytici.

Kreml podle evropských lídrů používá plyn jako páku na Západ. Ruský prezident Vladimir Putin však podle BBC News řekl, že Gazprom splní všechny své smluvní závazky. Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov popřel, že Moskva používá plyn k politickému vydírání.

„Klíčovým cílem Ruska je jednoznačně zmařit schopnost Evropy pohodlně plnit zásoby plynu před zimou. Obnovením částečné kapacity si udrží nad Evropou určitou politickou páku a zároveň maximalizuje své zisky,“ domnívá se podle The Financial Times analytik James Waddell z Energy Aspects.

Evropské státy se snaží zbavit závislosti na ruském zemním plynu. Rusko dodávalo do Evropy celkem 40 % celkového objemu. Nejvíce na Rusku závisí Česká republika a Lotyšsko, následuje například Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Německo.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.