21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Inflační ukazatel Fedu klesá, což signalizuje možné podzimní snížení sazeb

Nedávno zveřejněné údaje o PCE, které předčily očekávání, vedly podle finančních analytiků k nárůstu spekulací, že by Federální rezervní systém mohl v září potenciálně snížit sazby. Trhy tak nadále očekávají potenciální snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky do konce roku 2024.

Inflace v eurozóně se drží na stabilní úrovni v kontextu nejistého ekonomického výhledu a opatření ECB

Inflace v eurozóně se v červnu udržela na stabilní úrovni, přičemž celková inflace klesla na 2,5 procenta, zatímco jádrová inflace a inflace ve službách zůstaly beze změny.

Přestože se naplnila očekávání ekonomů, Evropská centrální banka (ECB) čelí nejistotě při určování trajektorie úrokových sazeb v eurozóně. Poslední údaje naznačují možnou pauzu ve snižování sazeb na nadcházejícím zasedání ECB.

Podle viceprezidenta ECB Luise de Guindose je další vývoj měnové politiky nepředvídatelný. Očekává se, že inflace bude konvergovat k 2procentnímu cíli, ale v nadcházejících měsících bude čelit problémům. Analytici trhu předpokládají možnost dalších dvou snížení úrokových sazeb po 25 bazických bodech během zbývajících čtyř zasedání ECB v tomto roce. Šance na následné snížení v tomto měsíci je však pouze 33procentní.

Významným faktorem ovlivňujícím míru inflace v eurozóně je volatilita indexu spotřebitelských cen, zejména cen energií. Nedávné údaje také odhalily mírné ochlazení cen potravin, které přispělo k celkové stabilitě inflace. Inflace ve službách, která zůstala konstantní, představuje pro tvůrce hospodářské politiky potenciální problém. Může mít vliv na budoucí rozhodnutí o snížení sazeb.

Euro ovlivňuje politická nejistota

Kyle Chapman, analytik devizových trhů, zdůraznil význam přetrvávající inflace ve službách a její dopady na měnovou politiku. Poznamenal, že ECB může váhat s výrazným snížením sazeb bez jasného trendu poklesu inflace ve službách s ohledem na faktory, jako je rostoucí růst mezd a snižující se nezaměstnanost. Výhled úrokových sazeb bude do značné míry záviset na makroekonomických projekcích pracovníků ECB. A také případných následných úpravách na základě hospodářského vývoje.

Výkonnost eura je navíc ovlivněna politickou nejistotou, zejména v souvislosti s nadcházejícími volbami ve Francii. Po zveřejnění údajů o inflaci euro zaznamenalo mírný pokles vůči americkému dolaru a britské libře. Reakce trhu na budoucí rozhodnutí ECB a ekonomické ukazatele pravděpodobně ovlivní pohyb měny v následujících měsících.

Vzhledem k tomu, že eurozóna prochází ekonomickými problémy a nejistotami, včetně kolísající míry inflace a vnějších faktorů, jako jsou politická rizika, budou rozhodnutí ECB o úrokových sazbách a měnové politice pečlivě sledována. Vývoj ekonomického prostředí a případné změny ve vývoji inflace budou hrát zásadní roli při utváření hospodářského výhledu eurozóny a politických rozhodnutí v blízké budoucnosti.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.