Čínský a íránský ministr zahraničí v sobotu podepsali dohodu o strategické spolupráci mezi oběma spojenci. Dohoda, jež má platit 25 let, byla podepsána během ceremonie, kterou živě odvysílala íránská státní televize. Informuje o tom agentura Reuters.
Čínský ministr Wan Yi dorazil do Íránu na návštěvu již v pátek a íránská média hovořila o tom, že se očekává podpis dohody. „Naše vztahy s Íránem nebudou ovlivněny současnou situací, ale budou trvalé a strategické,“ uvedl Wang Yi, kterého citovaly íránské zpravodajské agentury, a dodal, že Írán rozhoduje nezávisle na vztazích s ostatními zeměmi a není jako některé země, které změní svůj postoj na základě jediného telefonátu.
Podrobnosti dohody mezi Čínou a Íránem, na něž se vztahují sankce USA, budou teprve oznámeny. Očekává se však, že bude zahrnovat čínské investice do íránského energetického a infrastrukturního sektoru.
Íránský prezident Hassan Rouhani při setkání s čínským ministrem zahraničí Wang Yi v Teheránu v Íránu 27. března 2021. Foto: Reuters
Čína je největším Íránským obchodním partnerem a dlouholetým spojencem. V roce 2016 se země dohodly, že během příštího desetiletí posílí bilaterální obchod více než desetkrát na 600 miliard dolarů.
Mluvčí ministerstva zahraničí Saeed Khatibzadeh pro státní televizi uvedl, že dokument obsahuje strategická politická a ekonomická ustanovení, která pokrývají obchodní, ekonomickou a dopravní spolupráci se zvláštním zaměřením na soukromý sektor obou stran.
Ve čtvrtek čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že Peking vyvine úsilí k zachránění íránské jaderné dohody a ochraně legitimních zájmů čínsko-íránských vztahů.
Americký prezident Joe Biden se snaží oživit rozhovory s Íránem o jaderné dohodě, jejíž signatářem je i Čína. Bývalý prezident Donald Trump odstoupil od dohody v roce 2018 a uložil Íránu opětovně ochromující ekonomické sankce. V roce 2019 pak Írán začal dohodu o omezení íránského jaderného programu porušovat. Nyní jsou USA připraveny s Íránem jednat o návratu k jaderné dohodě.
Strany se však nemohou dohodnout, která země by se měla k dohodě vrátit jako první, jestli USA uvolněním ekonomických sankcí, nebo Írán dodržováním omezení svého atomového programu.
To se dalo očekávat,že se spojí ,Jen ÚNIE si myslí že je pupkem světa,ale pravda je jiná.
Soudný den eurohujerů nastal… Teď si můžeme tak akorát se zadluženým eurem tapetovat stěny, a „orientace na perspektivní západní trhy“ , což byl jen eufemismus pro rozkradeni této země, se stane noční můrou. Až se Indie spojí s Čínou, a uvalí na EU a USA embarga, budeme žvýkat KitKat, a zapíjet to loužemi.