26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Jednání o oživení íránské jaderné dohody dosáhla značného pokroku, uvedl Teherán

V nynějším kole vídeňských rozhovorů o oživení jaderné dohody mezi světovými mocnostmi a Íránem z roku 2015 se podařilo dosáhnout výrazných pokroků, zbývající sporná témata jsou však ta nejtěžší, řekl dnes mluvčí íránské diplomacie Saíd Chatíbzádeh. Teherán podle šéfa íránské národní bezpečnostní rady Alího Šamcháníno vede rozhovory s vyjednavači evropských zemí a nehodlá jednat přímo s USA, protože by to podle něj nepřineslo žádný průlom. Íránský prezident Ebráhím Raísí prohlásil, že by USA měly ukázat svou ochotu zrušit některé sankce vůči jeho zemi.

USA odstoupily od dohody s Íránem označované zkratkou JCPOA v roce 2018 za vlády tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, který ji označoval za nevýhodnou. Znovu také uvalil na Teherán některé sankce, které dohoda rušila. Írán následně začal znovu rozvíjet svůj jaderný program, čímž dohodu porušuje.

USA za vlády nynějšího prezidenta Joea Bidena a další mocnosti se snaží od dubna ve Vídni vyjednat návrat k dohodě, a znovu tak prodloužit dobu, kterou by Írán potřeboval k výrobě jaderných zbraní, pokud by se pro ni rozhodl. Washington se vyjednávání účastní jen nepřímo.

Chatíbzádeh dnes sice zmínil výrazně pokroky v jednání, zároveň však poznamenal, že „nic není dohodnuto, dokud není dohodnuto všechno„. „Ty zbývající problémy jsou ty nejtěžší,“ dodal.

Podle agentury Reuters se pomalu rodí návrh možné dohody, jejíž součástí by bylo například mimo jiné rozmrazení miliard dolarů patřících Íránu uložených v jihokorejských bankách nebo propuštění některých občanů západních zemí vězněných Íránem.

Podle Izraele, který sice není smluvní stranou JCPOA, nicméně se snaží do rozhovorů promlouvat prostřednictvím Spojených států, se hovoří rovněž o tom, že by USA vyřadily íránské revoluční gardy ze svého seznamu teroristických organizací. S tím židovský stát zásadně nesouhlasí. „To je jednoduše špatně. Nedělejte to,“ řekl dnes izraelský ministr zahraničí Jair Lapid.

Spojené státy začátkem února řekly, že jsou ochotny o návratu k dohodě diskutovat už jen několik týdnů. Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján o víkendu prohlásil, že rozhovory mezi Teheránem a Washingtonem „mohou uspět v nejbližší době„, pokud USA učiní nezbytná politická rozhodnutí. Prezident Raísí pak dnes řekl, že Spojené státy před završením dohody musí prokázat svou vůli zrušit některé sankce.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.