25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Bitcoin je zpět, bonk stoupá

Bitcoin, kryptoměna číslo jedna, zaznamenal v lednu 26% zisk. Jen za minulý týden vyskočil o 22 %, prolomil se zpět nad úroveň 20 000 $. Leden vypadá na nejlepší měsíc od října 2021.

Jihokorejský král kryptoměn Do Kwon uvězněn v Černé Hoře za padělání dokumentů

Uprchlý Do Kwon, který stojí za kolapsem tokenů terraUSD a Luna ve výši 40 miliard dolarů, byl v Černé Hoře odsouzen ke čtyřem měsícům vězení. Informovaly o tom servery BBC či Independent.

Jednatřicetiletý jihokorejský státní příslušník a zakladatel Terraform Labs se pokusil cestovat s padělaným pasem. Nyní byl shledán vinným z padělání úředních dokumentů. Byl zatčen v březnu, když se na letišti Podgorica v hlavním městě Černé hory pokusil nastoupit na let do Dubaje. Kwon také čelí obvinění v USA a Jižní Koreji kvůli kolapsu dvou digitálních tokenů v loňském roce.

Bývalý finanční ředitel společnosti Terraform Labs pana Kwona, Han Chang-joon, byl rovněž odsouzen ke čtyřem měsícům vězení. Byl shledán vinným ze stejných obvinění. Oba byli umístěni do 30denní vyšetřovací vazby, uvádí Independent. Policie informovala, že získala pozměněné kostarické pasy a samostatnou sadu belgických pasů.

Kwon: Věřil jsem, že jsou pravé

Pan Kwon a pan Han při svém prvním soudním jednání v květnu vinu odmítli. Kwon minulý týden soudu řekl, že získal dokumenty v Singapuru prostřednictvím agentury prodávající občanství různých zemí a věřil, že pasy jsou pravé.

Do výkonu trestu se započítá doba, kterou již pan Kwon a pan Han strávili ve vazbě poté, co byli v březnu zatčeni, uvedl soud v prohlášení. Proti verdiktu se budou moci odvolat do osmi dnů od obdržení písemného oznámení soudu.

„Jakmile obdržíme verdikt písemně, budeme s našimi klienty konzultovat možné odvolání,“ řekl agentuře Bloomberg obhájce Goran Rodic.

USA i Jižní Korea žádají o vydání

V únoru americké regulační orgány obvinily Kwona jeho společnost Terraform Labs z „organizování podvodu s cennými papíry v krypto aktivech v hodnotě mnoha miliard dolarů“.

„Tvrdíme, že Terraform a Do Kwon nedokázaly poskytnout veřejnosti úplné, spravedlivé a pravdivé zveřejnění, jak je požadováno pro řadu cenných papírů kryptoaktiv, zejména pro Luna a TerraUSD,“ uvedl podle BBC v prohlášení Gary Gensler, předseda US Securities and Exchange Commission (SEC).

V loňském roce vydal jihokorejský soud zatykač na pana Kwona a dalších pět osob spojených s případem. Prokurátoři uvedli, že se domnívají, že společnost Terraform Labs, která je registrovaná v Singapuru, porušila pravidla kapitálového trhu.

Černá Hora nemá smlouvy o vydávání s USA ani s Jižní Koreou. Obě země nicméně o vydání požádaly. Jižní Korea v září požádala Interpol, aby rozeslal „červené oznámení“ pro Kwona napříč 195 členskými státy agentury, aby ho našli a zadrželi.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.