Generální ředitel QatarEnergy a státní ministr pro energetiku Saad al-Kaabi ve čtvrtek řekl, že prudce rostoucí ceny energie „bolestně doléhají“ na globální ekonomiku a tlumí podporu přechodu na zelenou energii. Informovala o tom agentura Reuters.
„Bohužel, rostoucí ekonomická zátěž ztlumila euforii ze série plánů energetické transformace, což způsobilo vážnou erozi veřejné podpory snižování uhlíkových emisí,“ řekl Kaabi na konferenci o zkapalněném zemním plynu v Japonsku.
Europe makes sharp U-turn from green energy – Qatar energy minister https://t.co/FSrTlFfzFV pic.twitter.com/PkfhUwZ7Fy
— Reuters (@Reuters) September 29, 2022
„Mnoho zemí zejména v Evropě, které byly silnými zastánci zelené energie a bezuhlíkové budoucnosti, udělalo náhlý a prudký obrat. Dnes je spalování uhlí opět na vzestupu a dosahuje nejvyšší úrovně od roku 2014.“
Vlády v celé Evropě investovali stovky miliard eur do daňových škrtů, dávek a dotací, aby se vypořádaly s nejhorší energetickou krizí kontinentu za poslední desetiletí. Ta zvyšuje inflaci, nutí průmysl k zastavení výroby a zvyšuje ceny před zimou.
Analytici podle Reuters odhadují, že Evropa bude muset během příštího desetiletí dovézt kolem 200 milionů tun LNG, aby postupně vyřadila ruský plyn. Německo, největší evropský dovozce ruského plynu, by potřebovalo kolem 40 milionů tun LNG jen na to, aby nahradilo 50 miliard kubických metrů (bcm) plynu z plynovodu, které dříve dostávalo z Moskvy.
Nedostatečné investice
Kaabi zdůraznil potřebu investovat do čistších a obnovitelných energií, včetně zemního plynu, aby se zvýšila kapacita.
„Nedostatek takových investic představuje velkou zátěž pro výrobce i spotřebitele. Výrobci musí najít zásoby, které nemusí existovat kvůli nedostatku investic,“ řekl na online konferenci výrobců a spotřebitelů LNG 2022, která se koná v Tokiu.
Začátkem tohoto měsíce šéf saúdského ropného gigantu Aramco zopakoval stejný názor a prohlásil, že hlavní příčinou problému byly pokračující nedostatečné investice do uhlovodíků v době, kdy alternativy fosilních paliv stále nebyly snadno dostupné.
QatarEnergy, jeden z největších světových producentů LNG, investuje téměř 30 miliard dolarů do expanze projektu North Field East. Ten do roku 2027 zvýší kapacitu Kataru na zkapalňování na 126 milionů tun ročně.
Více terminálů LNG
Generální ředitel největšího německého výrobce elektřiny RWE začátkem tohoto měsíce uvedl, že Evropa potřebuje více investic do terminálů LNG na souši. Pomocí nich si bude moci dlouhodobě zajistit dodávky paliva od světových producentů plynu.
Německo si pronajalo čtyři plovoucí skladovací a znovuzplyňovací jednotky, které jsou schopny dovézt minimálně 5 miliard kubických metrů mořského plynu ročně. Pronajme si také pátý plovoucí terminál LNG na zimu 2023/24.
Evropský parlament v červenci podpořil pravidla EU označující investice do plynových a jaderných elektráren jako šetrné ke klimatu.